Belgin Doruk Hakkında Bilinmeyenler

28 Haziran 1936 Ankara doğumlu sinemamızın ‘Küçük Hanımefendi’ lakaplı sanatçısı Belgin Doruk, 1952’de henüz ortaokul son sınıfta okurken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film’in düzenlediği yarışmayı Mahir Özerdem ve Ayhan Işık ile birlikte kazanarak beyazperdeye adım attı. 1953’te yapılan güzellik yarışmasında “Türkiye İkinci Güzeli” de olan Doruk, Yeşil Köşkün Lambası filmiyle önemli başarılar elde etti. Bir dönem Ayhan Işık’la da unutulmaz bir ikili olan sanatçı; zengin, şımarık ancak temiz kalpli kız rolleriyle hatırlanır.

Bir dönem erkeklerin hayallerinin süsleyen oyuncu, güzelliğini; “Annem hep bir kız çocuğum olsun ve gamzeli de olsun diye hamileliğinde sık sık ayva yemiş bana hamileyken. O yüzden böyle oldum denilebilir ama annem bunun bir şans getirmediğini düşünüyor.” ifadesiyle özetler.

Melodramların ve duygusal güldürülerin değişmez oyuncusu olsa da kariyerinin tek kötü kadın rolünü 1970’de Ayşecik’in Pamuk Prensesi oynadığı filmde “Cadı Kraliçe” olarak sergiler. 1972’de Fikret Hakan’la çevirdiği ‘Gecekondu Rüzgarı’ ise son filmi olur. İlk evliliğini 17 yaşında yönetmen Faruk Kenç ile yapmış, bu evliliğinden “Gül” isminde bir kızı, ikinci nikahı da yapımcı Özdemir Birsel ile gerçekleştirmiş ve bu birlikteliğinden de “Aydın” adını verdiği bir oğlu olmuştur.

1970 senesinde düzenlenen 7. Altın Portakal Film Festivalinde Yuvanın Bekçileri performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan sanatçın kaderi ne yazık ki istediği gibi olmadı. 1971 yılında dönemin ünlü gazinolarından Çakıl’da sahne almaya hazırlanan Doruk, genel provada seslendireceği şarkıları unutunca bu hayalini gerçekleştirememiştir.

Belgin Doruk için çöküş yılları:

Belgin Doruk, kendinden 30 yaş büyük Faruk Kenç’e aşık olup onunla muhteşem bir hayat yaşadı. Atlar, köşkler, yatlar katlar, bin bir çeşit kostümler içinde yaşarken Özdemir Birsel’e aşık oldu ve çöküş adeta yaşnadı. Kilo vermek için kullandığı anfetaminli ilaçlar sinir sistemini altüst etti, kilo almaya başladı. Lape Akıl Hastalıkları Hastanesinde deli muamelesi görüp alkol bağımlılığı yüzünden zincirlere vuruldu, Evine icralar gelip eski kocasının eski eşyalarına koltuklarına muhtaç oldu, 20 yaşındaki oğlunu evinde gizlemek zorunda kaldı, intihara kalkıştı ve sonunda ecel onu yanımızdan aldı.

Özdemir Birsel 70’li yılların ilk günlerinde iflas eder. Doruk’un yalnızlığına, mutsuzluğuna mali yıkımlar da eklenir. 120 kiloya kadar çıkan bir dönemin büyük yıldızı evine kapanır ve dışarı adımını atmaz. Bir gece çok sayıda ilaç alarak intihara kalkışır. Son anda kurtarılacaktır. Belgin Doruk tarihler 27 Mart 1995’i gösterdiğinde evinde kalp krizinden hayatını kaybeder ve yine yalnızdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir