Benazir Butto Hakkında Bilinmeyenler

21 Haziran 1953 Karaçi’de dünyaya gelen ve ülkemizde de tanınan Benazir Butto, Harvard ve Oxford üniversitelerinde eğitim aldı. 1977’de Oxford’da Uluslararası Hukuk ve Diplomasi alanlarında eğitim gördü. Eğitimi sonrasında ülkesi Pakistan’a döndü. Ev hapsinde yaşadığı uzun seneler sonrası 1984’te yurt dışına çıkışına müsaade verildi, Büyük Britanya’ya geçti ve burada sürgünde babasının kurduğu muhalefet partisi olan Pakistan Halk Partisinin liderliğini üstlendi. Askeri cuntanın şefi Ziya ül Hak’ın 1988’de ölümünden sonra ülkesi Pakistan’da, 1977 senesinden beri ilk kez serbest seçimler uygulandı. 19 Kasım 1988’de yapılan bu seçimleri kazanan Benazir Butto, ilk kez bir Müslüman ülkenin kadın başbakanı olarak kayıtlara geçti.

Ordunun desteğindeki devlet başkanı Gulam İshak Han tarafından ise henüz 20 gün dolmadan devrildi. 1993’te yeniden seçildiyse de, 3 sene sonra mevcut hükumet yine yolsuzluk suçlamaları ile tepki görerek, devlet başkanı Faruk Leghari önderliğinde düşürüldü. Hakkındaki eleştirilerin kaynağı, yolsuzluklar ve ulusal reformları sonucu politik kuvvetlerini kaybetmeye başlayan Pencab yöresindeki zengin toprak ağaları ve bu bölgenin tanınmış isimleriydi. 1999’da, Pervez Müşerref’in başkanlığında yapılan bir başka askeri darbe sonrasında yeniden Pakistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Ocak 2008’de ise yapılacak olan başbakanlık seçimlerine muhalefet lideri olarak katılma olasılığı doğacaktı. Butto hakkında açılan davaların o süreye kadar neticelenmesi bekleniyordu.

Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 senelik uzun sürgünden sonra yeniden Pakistan’a geri döndü. Büyük sevgi gösterileriyle karşılanan Butto aynı gün içinde bombayla düzenlenecek bir suikast girişimine hedef oldu. Karaçi yakınlarında düzenlenen ve Benazir Butto’nun yara almadan kurtulduğu bu büyük saldırıda 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de ağır yaralandı.

benazir butto

Butto, 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi’de düzenlediği seçim çalışmalarının ardından gerçekleştirilen bir saldırıda ise hayatını kaybetti. Bir intihar saldırganı, mitingin sonrasında aracının açılır tavanından çıkarak halkı selamlamakta olan Butto’nun aracına yaklaşarak, silahıyla üç el ateş etti. Yaptığı üç atışta da başarılı olamayan saldırgan, sonrasında üzerindeki bombaları patlattı. Patlama şiddetiyle başının sağ tarafını araç tavan penceresinin koluna çarpan Benazir Butto ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Kafatasında kırık bulunan Butto ameliyata alınsa da kurtarılamadı. Butto’nun yerel saatle 18:16’da hayata gözlerini yumduğu açıklandı. Suikastın sorumluluğunu El-Kaide üstlendi. Butto’nun ölümünden sonra, devlet başkanı, darbeci asker olarak bilinen Pervez Müşerref, ülkede üç günlük yas ilan etti.

Benazir Butto’nun suikastini detaylı olarak analiz eden ve Müşerref’i suçlayan özel savcı Chaudhry Zülfikar Ali da arabasında uğradığı silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybedecektir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir