Bitlenme Nedir?, Bitlenme Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Bir dış parazit olan bit, kan emerek beslenir ve tıp dilindeki adı pedikulus’dur. Bitlenmeye ise pedikülozis denmektedir. Baş bölgesi çok bilinse de vücut ve kasık biti olmak üzere toplamda üç çeşittedir. Baş bitlenmesi umumiyetle görülmektedir. Okula giden çocuklarda daha sık rastlanır. Savaş, afet zamanlarında ve toplu yaşanan bölgelerde salgınlar olabilmektedir. Yıkanmanın mümkün olmadığı durumlarda bitlenme kolayca olmaktadır. Saç biti yakın temasla insandan insana bulaşır. Vücut biti ise yarak-yorgan yastığın değiştirilmeden kullanılması ile de geçebilir. Kasık biti cinsel temas yolu ile bulaşmaktadır.

Yumurtlayarak çoğalan bit, saç veya kıla yumurtalarını yapıştırır. Vücut ve kasık biti ise yumurtalarını dikiş aralarına ve kıyafetlere bırakabilir. Bitler yaklaşık 20 gün sonra yumurtalardan çıkar. Halk arasında bit yumurtasına sirke denmektedir. Yumurtadan yeni çıkanlarına ise halk arasında yavşak denir. Sirkeler 3 haftaya kadar dış mekanlarda yaşayabilirken bitler sadece birkaç gün canlı kalacaktır. Sirke, susam benzeri kahverengimsi renktedir. Bitlerin en büyüğü 3 milimetre civarındadır ve sarımsı gri renktedir. Kanatları olmadığı için uçamazlar.

Ense tarafından ve kulak arkasından kan emen baş bitleri, bu esnada salgıladıkları tükürük ile kanın pıhtılaşması engeller. Bu tükürük bizlerde hassasiyete sebep olarak kaşıntı yaratır. Kaşıntı izleri rahatlıkla görülebilir. Özellikle bu kaşımayla ilişkili olarak renk koyulaşması deride gözlenir. Bitlerin ısırdığı yerde kırmızı ısırık izleri fark edilebilir. Kasık bitinin ısırışı ile mavi deri lekeleri ve mikroplarla deri iltihabı gelişebilir.

Aşırı bitlenme hallerinde ise ateş durumuna ek olarak lenf bezelerinde büyüme görülür. Riketsiya basilini taşıyıcısı bitlerden tifüs hastalığı riketsiyoz ile bulaşır. Halk arasında lekeli humma olarak da adlandırılmaktadır. Eski senelere nazaran tifüs hastalığı daha az görülmektedir. Lenf bezelerinin büyümesi, ateş, baş ve kas ağrısı, deride koyu lekeler-döküntüler ve ışığa duyarlılık gibi belirtiler meydana gelir. Tedavi uygulanmadığı takdirde ölümcül tablolar görülebilir. Bitlenme tanısı için sirkelerin veya bitlerin görülmesi yeterlidir. Tifüs ise daha komplikedir ve tanı konabilmesi için kanda riketsiya basiline karşı gelişen özel antikorların olması gerekir.

Bitlenme Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Permetrin, malatyon veya piretrin içeren terkipli şampuanlar veya durulama kremleri baş biti tedavisinde kullanılır. Piretrin, permetrin veya malatyon reçetesiz alınabilir ancak lindan etken maddesine sahip ürünler sadece bir hekim reçetesi ile uygulanabilir Lindan şampuanlar; yaşılar, bebekler ve küçük çocuklarda, gebelerde, emziren kadınlarda, HIV ya da nöbet bozuklukları olan hastalarda tavsiye edilmez. İlk alınışından 7 ila 10 gün sonra hiçbir bit yumurtasının hayatta olmadığından emin olmak için yeniden tedaviye geçilmesi tavsiye edilir. İnce taraklar saç bitlerini uzaklaştırmak için önemlidir. Doz ve tedavi süresi prospektüs talimatlarına göre dikkatle takip edilmelidir. Vücut biti durumlarında; yatak çarşafları ve yastık yüzleri, çamaşırlar yüksek derecelerde yıkanarak ütülenmelidir. Kasık bitlenmesinde ise bu bölgeye vazelin sürülerek bitlenmenin giderilmesi sağlanabilir. Kasık bölgesini temiz tutmak ve pis pis kıllandırmamak tedavi açısından şarttır.

Bitlenme Nedir?

Bitlenmiş kişilerle ve özellikle giyim, şapka ve yatak takımları gibi eşyaları ile fiziksel temastan uzak durulmalıdır. Bit ve üreme yollarının ortadan kaldırılması için kıyafet ve yatak örtülerinin kaynar sıcak su veya kuru temizleme yolları ile iyice temizlenerek ütülenmesi gerekir. Buna ilave olarak toplu alanlar yani; okullar, benzer kurumlar ve etkileşimde olan çocukların saçları, vücut ve giysileri bit açısından düzenli takip edilmelidir. Kişisel eşyalar asla paylaşılmamalıdır. Bir dükkanda herhangi bir şapka denemek bile bu rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yollarla bitlerin bulaşma riski artacaktır. Herhangi bir kişi ile kafa kafaya tokuşturularak selam verilmemelidir. Kuaför dönüşünde tüm kıyafetler yıkanmalıdır. Saçlar gün gün kontrol edilip sirke veya bit bulunursa bit ilaçlarına başlanmalıdır. Sirkeler bulunursa sıcak suya eklenecek dettol veya çay ağacı yağı ile örtü yastık ve havluları; şapka-eşarp ve montları fırça ve tarakları yıkamalıyız. Baş bitinin artışını önlemek amaçlı, herhangi bir akrabaya bulaşıp bulaşmadığı incelenmelidir. Saçların boyu kısa (en fazla 1 cm) kesilmelidir. Bitler, kısa saçta yaşama ortamı bulamaz.

Bitlenme Nedir?, Bitlenme Nasıl Tedavi Edilmelidir? başlıklı bu yazımızda sizlere; bitlenme belirtileri, bitlenmek nasıl geçer, bitlenme nedenleri, vücut bitlenmesi, bitlenmek rüyada, bitlenme neden olur, bit tedavisinde kesin çözüm ve saç kendi kendine bit üretir mi arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir