Başarılı Blog Oluşturma Rehberi → Bloglar Hakkında Detaylı Bilgiler ←

blog sahibi, blog sahibi olmak, blog sahibi nasıl olunur, blog sahibi ünlüler, blog sahibi olmak ekşi, blog sahibi olmanın avantajları, blog sahibi olmak için, blog sahibi olmanın faydaları, hitli blog sahibi olmak konularında bilgi alabileceğiniz makalemize hoş geldiniz:

Neden yazmalıyım, hangi konuda yazmalıyım sorularına cevap arayarak başlayabiliriz… “Dün gece televizyonda bir dizi vardı acaayip hoştu” diyerek atılacak ilk adım – aile ve çevrenizi bir miktar eğlendirse de ‘kitlelere ulaşma’ amacı olanlar için gereksiz bir patinaj durumu yaratacaktır… Neticede kaç kişi; mühim bir insan, topçu ya da pop-star değilseniz sizin kahvaltıda ne yediğinizi merak eder? Genele hitap edelim arkadaşlar.. Ya da siz bilirsiniz – paşa gönlünüzün istediği gibi yazın.

Çıkın sokağa; kuş çekin, kedileri sevin, sevdiğiniz anları paylaşın.. Özetle yazmaktan sıkılmayacağınız konulara odaklanın… Artık telefonlar yüksek kalitede video çekiyor… Çekin paylaşın Youtube’da – yayınlayın sitenizde…

İsmimi artık Görkem ÖZGÜN OLUN olarak değiştireceğim sanırım zira yazdığım her makalede “özgünlük” konusuna değiniyorum.. Neyse… Adsense vs reklamlar yayınlayarak binlerce dolar kazanma hayali olan arkadaşlar – hele bunu kopya / çalıntı içerik ile sağlamaya çalışıyorlarsa vay hallerine… Şöyle düşünün.. Kahramanmaraş’ın bir kazasında tüplü bir monitör önünde oturup SEO-KAZANÇ algoritmasını çözdüğünü iddia eden ergen irisi kardeşim, takdir edersiniz ki Google mühendislerinden daha zeki olamaz…

blog nedir

  • Görsellik önemlidir:

Ziyaretçinin her istediği zaman; 3G, Edge, Kablo, Wifi bağlantı hızı ve konumu ne olursa olsun sorunsuz olarak sitenize ulaşabilmesi önemlidir.. KB olarak büyük boyutlarda görseller kullanmayın, basit düzeyde ‘foto düzenleme’ programlarına aşina olun… Tema olarak gözü yormayacak; patlangaçlı, hoplangaçlı, pop-up banner’la kasmayan bir sadelik tercih etmeniz bence şart… Ücretsiz tema sağlayan bir çok yer mevcut. Mutlaka istediğiniz gibi bir site olacaktır – korkmayın!

  • Etkileşim içinde olabiliriz:

Yazılarınızı Twitter, Facebook vb tanıtım kanallarında paylaşın. Onlarında normal birer insan olduğunun bilinciyle sevdiğiniz yazar ve gazetecilere e-posta gönderin. Beğendiğiniz bloglara bağlantı verin ve ziyaretçilerinizi haberdar edin… Önemli olduğunu düşündüğünüz yazı ve görselleri bu mecralarda paylaşın. 

  • Host ve Domain seçimi:

Her şey yolunda giderse günlük 2-3 K (2-3 bin) tekil ziyaretçi sayısına ulaşmanız içten bile değildir.. Düşünsenize binlerce insan tıklıyor, inceliyor – bazıları da yorum yazıyor… 

Durumu şöyle izah edelim… Yeni taşındığınız 4+1 ev size ilk zamanlar müthiş büyük gelebilir.. Hısım akraba gelir oturur, onların yakınları vs derken bir bakmışsınız akraba çevrenizde popülerliğiniz artmış herkes sizin hanımın keklerinden, duvardaki kaliteli resimlerinizden bahsediyor… Bir sabah zil çalıyor karşınızda bin kişi var.. Neyse uzatmayalım zar zor sığıyorsunuz ama bir sonraki günü de düşünmeden edemiyorsunuz…

Hop o sırada telefon sizin ev sahibi arıyor – yeni teklif geçiyorsunuz büyük bir şatoya.. Allah şatolar nasip eder inşallah… Velhasıl hosting’i – tüm dosya-altyapı, tema-görsel vs iletişim ağını içinde barındıran – sizi dünyaya bağlayan bir kapı olarak ifade edebiliriz… Bu yapı ne kadar güçlü ve referanslı olursa atacağınız adımlar o kadar sağlam olacaktır. 

Ziyaretçinin ulaşamadığı, kesintiler yaşatan, sürekli sizi bir üst pakete yönlendiren, aradığınızda muhatap bulamadığınız firmalar yerine daha kurumsal ve ticari ahlak sahibi kişilerle çalışmanızı öneririz.

Alan adı konusunda ise tercih size kalmış… 1 yıllık almak yerine uzun süreli tercih etmenizi öneririm. SEO açısından önemli olduğu vurgulanır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 27 Şubat 2013

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir