Blog Yazarı Olsana | Tüm Gerekenler Burada

İyi bir blog yazarı olmalıyım düşüncenizin altında “para kazanma hırsı” varsa sür’atle ya bu düşüncenizden vaz geçin ya da klavye başından kalkın! Keyif işidir, hobidir ve zevk aldığın konularda yazmaktır ana fikir… Hangi kopya makale, hangi şehir efsanesi aklınızı bulandırdı bilmiyorum ama tüplü monitör önünde zenginlik hayalleri kuruyorsanız motivasyonunuza yazık.. Tabii ki Adsense ve diğer paralı reklam alternatifleri heyecan katar ve candır lakin işin merkezine bunu koyarak bismillah derseniz, iki gün sonra kendinizi oradan buradan içerik araklarken – özgünleştirmeye (!) çalışırken bulursunuz.

Kumar gibidir bu işler.. Bir iki gün – sözde SEO’cu bebelere para kaptırarak “belki” sıralamada yükselir, kazanırsınız ama emin olun Google algoritmaları önünde çaresiz kalacaksınız. Tez vakitte topu atmanız kesindir.. Siteniz arama sonuçlarından çıkarılır. Çöker gidersiniz özetle… “Dost acı söyler..” diyerek adım attım ama inanın bu işte ne bir menfaatim var ne de başarılı olursanız kıskanıp ayağınızı kaydırmaya çalışacak ezip bir altyapım. İnşallah binlerce ziyaretçiniz olur, herkes sizi konuşur ve tanır. E başlayalım o zaman:

Öncelikle; “Hangi konuda bilgi sahibiyim”, “Hangi konularda yazmak hoşuma gider” iç hesaplaşmasını çözerek adım atalım. “Kopya içerik zinhar kullanmayın” uyarısını zekanıza hakaret sayacağımdan bu kısmı süratle geçiyorum.. Google kabaca şunu der: “Bu bu görsel ve yazı zaten sistemimde mevcut – ‘farklı ol ki üst sıralarda yer alabilesin’ ve devam eder de eder: “Özgün görsel – özgün fotoğraf özetle ve kendi kalemin mühim olan… “

Blog Yazarı

Abuk gelmesin ve gülmeyin lütfen; bulgur pilavının hastası olabilirsiniz ve Türkiye’de sırf bunun aşkıyla gezmediğiniz restoran konuşmadığınız usta kalmayabilir. Sadece bu ve buna benzer şekilde yazabilirsiniz; bilgi sahibi olduğunuz konularda da paylaşımda bulunabilirsiniz ya da paşa gönlünüz ne istiyorsa.. Yazmaktan keyif alıyorsan sorun yok canım arkadaşım! Kalkıp; moda, futbol, cinsellik de yazabilirsiniz ama kısa vadede üst sıralarda yer almayacağınızı bilmelisiniz.. Ha çok meşhur bir HOLİVUD ünlüsüyle röportaj yaparsınız gelip elinizi öperim o ayrı… Tekrar döndük dolaştık özgünlüğe geldik..

Ağdalı cümlelerden uzak durum kısmıyla kendimi de eleştirip madde madde ilerlemek istiyorum müsadenizle:

  • Ben bu işin flama taşıyanı değilim ve kimseye de bir şeyler öğretmek gibi bir misyon edinmedim. Sadece zihnimden geçenleri paylaşıyorum. Kabul buyurun.
  • Çok okuyun ve takip edin, diğer blog yazarlarıyla iletişme geçin. Sormak istediklerinizi sorun, “Bana şimdi cevap vermezler” demeyin. Emin olun cevap veririz. Sadece üslup ve hitap önemli. Röportaj bile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygun zamanda uygun yerde olmak. Kimseyi bulamazsanız yaşlılar yurduna gidip hayat tecrübesi dolu amcalarla teyzelerle konuşun.
  • Hedef kitlenizi belirleyin ve sitenizi deli bohçasına çevirmeyin. Bir gün elmanın faydalarını yazarken diğer gün darbeli matkap önerileri paylaşmak gibi işler yapmak buna örnek gösterilebilir. Ya da her şeyden biraz biraz yazan bir kalem olabilirsiniz. Tercih size kalmış.
  • SEO da denilen “Arama Motoru Optimizasyonu” konusunda az çok bilginiz olsun. Bir Twitter ve Facebook sayfanız illaki vardır. Yazılarınızı arkadaşlarınıza bu kanallar üzerinden duyurabilir, bunu sizin adınıza otomatik olarak yapan programları kullanabilirsiniz.
  • Hiç yazılmamış yazılar her zaman dikkat çeker. Bunu aklınızda bulundurun. Gazete arşivlerini tarayabilirsiniz. Bir gün yazıp 6 ay yazmamak da okuyucu kaybı yaşamanıza neden olur. Disiplin şart! Yabancı diliniz varsa ecnebi sitelere göz atabilirsiniz. Öneririm şiddetle.
  • Diliniz basit olsun lakin karşınızdakini de gerizekalı yerine koymasın… Türkçeye, imla kurallarına hakim olun. Seçtiğiniz başlık dikkat çeksin, sade bir tema seçin. Klavye başında zaman geçirdikçe ilerlediğinizi fark edeceksiniz. İnternet okuyucusu çabuk sıkılabilir dolayısıyla ağdalı uzun makaleler yazmayın. Ne kısa ne uzun yazın.
  • Yazılarınıza yorum yapanlarla etkileşim içinde olun. Gün gelir küfür kafir yazanlar dahi olabilir. Polemiğe girmeyin – hakaret de etmeyin. Sayfa mizanpajınız düzgün olsun.. Sade tema derken kastettiğim de bu. Siteni ziyaret edenin göz sağlığını düşün ki adam iki gün sonra tekrar gelebilsin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir çok ücretsiz blog altyapısı (WP – Blogger) bulunuyor.. “Ben bu işlerden anlamam hocam..” diyenler bir yorum yazsın rica etsin; alır kurar hazırlarım elime mi yapışır, domain – alan adı ne gerekiyorsa buluruz. Tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısı, bol heyecan.. Bu arada en tepedeki Kemal Sunal görseli, “Dokunmayın Şabanıma” filminden.. Hatırlarsanız “10 Derste Çapkınlık” kitabıyla ilerliyordu..

Kendimi blog blog derken konuyu maddeler halde bulunca bir anda o film aklıma geldi…

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 01 Şubat 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir