Botoks Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler

Parlak ve genç bir cilde sahip olmak isteyenlerin; cinsiyet farkı gözetmeksizin son senelerde sık sık incelediği botoks, cerrahi bir seçim olmamakla birlikte yanlış kaslara uygulanması halinde “ifade kayıpları” da oluşturabilen bir nevi cerrahi bir uygulama. Yaşlı ve yorgun ifadelerden kurtulmak isteyen herkesin en doğal hakkı lakin iyi bir doktor da araştırmak şarttır. Botoks; özünde bir bakteri toksinidir, clostridium botilinum adlı bir bakteriden elde edilen, kimyasal terkibiyle mimik kas yapılarında sinir blokajı yaparak kasılmaları engelleyen bir yapıdır.

Botoks Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler

Hemen bir kaç gün içinde etki gösterecek, bir 10 gün kadar sonra da maksimum etkiye ulaşacak botoks uygulamaları; ince ve yüzeysel mimik kaslarına ulaşan uyarıları bloke ederek, kasılıp-gevşeme hareketini sınırda tutar. Bu kasları gevşeterek rahatlama sağlar. Enjeksiyon yapılmayan diğer mevcut kaslar botoks’a maruz kalmayacağından, yüzdeki ifadelerimiz de değişmez. 65 yaş ve üstü isteklilerde ne yazık ki istenen etkiyi alamayız. İlk tedaviler sonrası ilk yıl içinde 3 kereye kadar uygulama tekrarlanabilir. İki veya daha fazla enjeksiyon sonrası tedavi süreleri gittikçe uzar ve nihayet senede bir uygulama dahi yeterlidir denebilecek seviyelere ulaşılır. Botoks uygulama olarak 15 dakika içinde tamamlanır. 6 ay süresinde kalıcı ve kaliteli bir sima kazanmak mümkündür.

Enjeksiyon için seçilmiş iğnenin (insülin iğnesine benzerdir) ince yapısı ve zerk edilecek terkibin azlığı ile ağrı ve acı duymak minimum düzeylere iner. Öncesinde yatıştırıcı veya anesteziler gerekmez. Botoks tedavisi sonrasında hastalar hemen günlük yaşantısına döner. Dokunma hassasiyetleri ve makyajla kapatabileceğimiz hafif çürüklere nadiren rastlanır. Fiyat kaygısıyla uzman olmayan merdivenaltı Botoks’ların yanlış kas gruplarına uygulanması durumunda; yüzde kalıcı ifade kayıpları, gözaltı ve yanak bölgelerinde şişmeler, göz kapağında düşmeler gibi durumlar görülebilir. Yaratık gibi gezebilirsiniz özetle ve Allah korusun tabi.. Yetkin bir plastik cerrahi uzmanının tercihi durumunda ise yukarıda da belirttiğimiz gibi kalıcı ve kaliteli etki senenin yarısında devam eder.

Botoks ve Tehlikeleri

Uyku esnasında görülebilen dişleri sıkma ve dişlerde kırılma gibi sağlık sorunlarına karşı; çene kaslarına yapılabildiği gibi, koltukaltı ve avuç içi terlemelerine karşı da bir savunma yolu olarak tercih edilen botoks sonrasında 5-6 saat kadar yüzü dik vaziyette tutmak, 24 saat alkol kullanmamak, 1 hafta kadar da kas gevşetici almamak gerekebiliyor. Botulinum ya da halk arasında daha yaygın bilinen ismiyle botoks, büyük tehlikelerinden dolayı özel tesislerde üretilen; iki kilosu tüm insanlığı yok edebilecek yoğunluğa sahip yeryüzünün en ölümcül yapısı. Şimdilerde ise 7 yaşa kadar gençlik verebildiği söyleniyor. Kronik migrene ya da strese bağlı baş ağrılarına sahip kişilerin de hekimlere başvurmasını öneririz zira %80 oranında başarı yine botoksla alınabiliyormuş.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir