Bowling Nedir? | Daha İyi Nasıl Oynanır?

Kökleri MÖ 5000’li yıllara dek uzanan bu popüler oyundaki hedef; oyun hattının sonunda kendine özgür bir şekilde dizilen kukaları, bu oyun için özel olarak geliştirilmiş bowling topları ile devirme amacını taşımaktadır. Eski zamanlarda spor dışı anlamlar da barındıran Bowling’de 3 ve 4. Yüzyıllarda ne kadar çok kuka devirirseniz o kadar çok günahınızdan arındırılıyordunuz.

Kukalar (lobut ya da pin de denir) işlenmiş günahları temsil ediyormuş. Uzunluğu 18,288 metre olan hattın başına geçerek uygun ağırlıktaki bir bowling topunu seçer, çizgiyi geçmeyecek şekilde lobutlara atarsınız. Amaç 10 lobut’u da devirmektir. Dünya Bowling Federasyonu (WTBA), Uluslararası Bowling Federasyonu (FIQ) ve Avrupa Bowling Federasyonu (ETBF) tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde bu zevkli oyun, 9 lobut ile de oynanabilmektedir.

Bowling‘de, her oyun için 10 frame mevcuttur. İlk 9 frame de strike yapılmadığı hallerde 2’şer atış kullanılır. Sonuncu frame de strike ya da spare olmaması durumunda fazladan bir atış hakkı elde edilir. Bir oyunda yapabileceğiniz en yüksek puan 300’dür.

Strike sembolü ekranda “X” olarak gösterilir. İlk atışta tüm pinlerin devrilmesi bu isimle adlandırılır. Tümü devrildikten sonra ikinci atış yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen pin ve strike ta devrilmiş pin toplanarak hesaplanır ve frame’de gösterilir. Üst üste 3 strike yapmak “Turkey”, 2 defa üst üste yapmak “double” adını almakta 4. ve sonraki üstüste strikeler için “four in bagger” “five in bagger” şeklinde devam etmektedir.

Bowling Nasıl Oynanır

Ülkemizde erkek sporcular; yanları cepli olmayan kumaş pantolon, kot olmayan kanvas tarzı ve kumaş türü pantolonlarla, bayan katılımcılar ise yine kumaş, şort veya etekle yarışabilirler. Bovling’de üst giyim olarak polo yaka düğmeli kısa kollu bovling tişörtü veya gömleği aranır, bayanların bunlara ek olarak polo yaka düğmeli kolsuz tişörtler de tercih edebilir.

Sembolü “/” olan Spare ise hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesiyle kazanılır. Yine alınacak puan, bu 10 pin ve takip eden atışta devrilen pinler toplanarak hesaplanır. Birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki veya daha fazla kukanın ayakta kalmasına ise Split denir. Puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla ifade edilir. Kendi federasyonu da olan bowling ülkemizde, bahar ve kış dönemi olmak üzere; süper, 1, 2 ve 3 olmak üzere dört ayrı lig kategorisinde oynanır.

Bowling oynamak hiç de zor değil belirtelim!