Buda Hakkında Bilinmeyenler

MÖ 563-483 yılları arasında Hindistan’da yaşadığı tahmin edilen Gotama Buda, Budizm’in kurucusu olarak bilinir. Bu ruhani öğretmen Budistler tarafından Buda olarak kabul edilir. Sanskritçe’de “uyanmış kişi” anlamına gelir. Buda olarak bilinen Sidarta Gotama, Tathagata (kusursuz bilgeliğe ulaşmış kimse) olarak anılır. Gotama ise, Buda’nın mensup olduğu ailenin ismidir. Siddharta, Nepal yakınlarında yer alan Lumbini’de doğmuştur. Kapilavastu şehrinde hüküm süren Sakya hanedanına mensuptur. Bilim insanlarının çoğu İsadan Önce 560 d. 483 tarihlerini uygun bulur.

Buda Hakkında Bilinmeyenler

Siddharta “amacına ulaşan” anlamındadır. Siddharta Buda, 29 yaşındayken tek oğlu Rahula’nın doğumundan kısa bir süre sonra; çocuğu ve karısı Yasodhara’yı ve şehrini terk edip çilenin ve acıların kurtuluş yolunu aramaya koyulur. Siddhartha, dolunaylı bir gecede Hindistan’ın kuzeydoğusunda yer alan Neranjara Nehri kıyısında Bodi (incir) ağacının altında meditasyon yaparken aydınlığa erdi. Böylece nefret, hırs ve cehaletten arındı ve böylelikle Buda “Uyanmış” olur. Siddharta Guatama bu sırada 35 yaşındadır. Ayrıca Bodhi ağacı “bilgelik ağacı” olarak sayılır.

buda

Sidarta Gotama, Kushinagar’da bir kasabada 80 yaşında ölür ve Paranirvana’ya ulaşır. Bilgeliği öğrencileri tarafından, sözlü olarak yayılmış ve ölümünden yaklaşık 300 yıl kadar sonra da yazıya nakledilmiştir. İnanışın en güçlü yayılma dönemi Hint Hükümdarlarından Aşoka (MÖ. 273 – 236) zamanına rastlar. Siddhartha Gautama, “Buda” kelimesini hem kendi, hem de ona inanan ve bir yol göstericisi bulunmadan kendiliğinden “uyanan” kişiler için kullanır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir