Burun Tıkanıklığını Gideriyoruz

Ayazlı kış mevsimlerinin kabusu; grip ve soğuk algınlığı ile birlikte ilerleyen burun tıkanıklığı, doğal yollarla ve basit bir burun damlasıyla giderilebilecek bir rahatsızlık. Çeyrek tatlı kaşığı tuz ve karbonatı yarım çay bardağına koyup; kaynamış ve dinlendirilmiş suyla iyice karıştırın. Bir burun deliğini kaparken bu karışımı diğerine şırınga ile fışkırtın tabi eğer bir damla edinemiyorsanız. Karışımı avucunuza alıp çekmek de sinüslerde oluşan bakterilerin ölmesi ve rahatlamanız için bir yöntemdir. Sigara kullanıyorsanız bu dönemde tüketmemeniz tavsiye edilir.

Kışın kalorifer peteği üzerine bir bardak su, yazın ise nemli bir elbiseleri odada bulundurarak nemli oda ihtiyacını karşılamak; keskin kokulu ve baharatlı yiyecekler yemek, bol su ve c vitamini almak, sıcak duş, amuda kalkmak gibi yollar da yine paylaşılanlar arasında. Belirtmeliyiz ki bu paylaşılan tavsiyelerin hiç biri hekim tavsiyesinin yerini tutmaz. Burun tıkanıklığını gidermek adına yanlış yollara başvurulmamalı.

Burun tıkanıklığını gidermenin bir diğer yolu da sıcak havlu yöntemi. Yüzü yakmayacak derecede ısıtılan temiz bir havluyu günde bir kaç kez yüzde bekletmenin de faydalı olduğu bilinmekte. Oğul otu veya papatya haşlayıp suyunu burna çekmek de diğer yazılı metotlardan ancak en güzeli bir hekime başvurarak bu tip kocakarı yöntemlerini uygulamadan çareler aramak.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir