Bylock Uygulaması Nedir?

Kriptolu konuşma sağlayan Bylock adındaki uygulama FETÖ operasyonları sonrasında gündeme oturdu. Mesajlaşmak ve veri transferi için kullanılan Bylock özellikle son günlerde medyada çıkan haberler ile birlikte merak uyandırdı. Bylock nedir sorusu cevap ararken, uygulamanın detayları da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Peki Bylock uygulaması nedir? Sizler için merak edilen sorulara cevaplar aradık:

Askeri seviyede şifreli altyapı sağlayan Bylock, son günlerde oldukça konuşulur oldu; sebebi ise terör örgütlerine yönelik operasyonlar neticesinde göz altına alınan yetkililerin, şifreli konuşmalarını Bylock isimli bu sohbet programı üzerinden yaptığının ortaya çıkması. Peki nedir Bylock? Nasıl kullanılır? Bylock şu an Türkiye’de kullanılabiliyor mu? Sesli ve görüntülü görüşmelere de imkan veren Bylock, konuşmaları gerçekten de tüm gözlerden uzak yazışmalara olanak veriyor mu?

Bylock

Bylock; herkesin indirip kullanabileceği ve bulabileceği bir program değil. En önemli özelliği sadece tarafların kullanıcı adlarını bilmesi ve gelen onay kodunu girmesiyle çalışması. Ancak akredite olan bir başka kişinin referansıyla kullanılabiliyor. Sadece karşılıklı eklenen kişi ile iletişim kurulabildiği program üç gün içinde mesajları otomatik olarak siliyor. düğü öğrenilen ByLock; Kasım 2014’deki HSYK seçimlerinden önce hem Android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlandı.

ABD’de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürülen, Hollandalı bir grup gencin geliştirdiği program, yüksek gizlilik ve sınırlı kullanım alanı olduğundan pek rağbet görmemiş. Fetullah’ın terörist mühendisleri ise programı internette keşfetmiş. Devamında da TÜBİTAK’taki örgüt üyelerinden programın revize edilmesi istenmiş. ByLock, son güncellemeleri sonrası geliştirilerek adeta yeni bir program haline gelmiş. Mesaj arşivi tutulmadığı için, mesajların bir yerde kayda alınmaması grubun rahat terörize olunmasına olanak sağlamış. Kaydolduğunuzda sayılardan oluşan bir kod alıyorsunuz ve ancak kod numarasını bildiğiniz kişiyle irtibat kurabiliyorsunuz; aynı şekilde sizin kod numaranızı bilen kişi de sizinle irtibat kurabiliyor.

  1. MİT ilk defa 2014’de Litvanya’daki sunuculara sızarak bilgi toplamaya başladı.
  2. Örgütün haberleşmeyi yürütüğü EAGLE isimli uygulama keşfedilse de 15 Temmuz’dan geç haber alındı.
  3. Bu sırada programı kullanan bine yakın subayın ismi yetkililere bildirildi.
  4. Temmuz sonunda bu subayların çoğunun YAŞ kararları ile tasviye edileceği biliniyordu.
  5. Programın ve haberleşmenin ortaya çıkması kalkışmanın 15 Temmuz’a çekilmesine neden oldu.
  6. MİT’in olayın üzerine gidişi sonrası takipteki kişilerin basit SMS iletişimleri dahi bıçak gibi kesilir.
  7. Programın kaynak kodları arasında bazı Türkçe komutların unutulmuş olması mühim bir detay.
  8. IP’lerin yüzde 98’i Türkiye kaynaklı çıktı!

250 bin kişinin Türkiye’de kullandığı düşünülen programın sunucusu ise Litvanya’da tespit edildi. Yazışmalar ile bu görüşmeleri yapan kişilerin bilgilerine ulaşmak için yapılan çalışmalar Mayıs 2016’da sonuç verdi. Litvanya’daki sunucuya giren istihbarat yetkilileri, ByLock (Okunuşu BayLok) verilerini Türkiye’ye aktarmayı başardı. Detaylı analizlerde ByLock’ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e-posta belirlendi.

Başkalarının SIM kartları ve ADSL bağlantıları üzerinden görüşmelerin yapıldığı ve terör örgütünde üst konumda bulunan kişilerin bu şekilde gizlenmeye çalıştığı biliniyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir