C Class IP ve Önemi

C Class IP ve tanımı; SEO ve benzeri düzenlemelerle ilgilenen kişilerin sıkça duyduğu bir terimdir. Dünya genelinde IP’ler A’dan E’ye kadar 5 sınıfa ayrılır ve 2 bölümden oluşur bildiğiniz üzere. 192.0.0.0 ve 223.255.255.0 aralığındaki adreslere C Class IP denmekte. Dedicated IP, yani sitenize özel statik bir adresin bulunması ise tadından yenmeyecek bir durum oluşturur.

100 küsur siteyle aynı IP’de bulunduğunuzu düşünürseniz olası ceza alma durumlarında diğer yapılar da etkilenebiliyor. Spam tehlikesinden kurtulmak adına yıllık 50-60 TL ödeyerek bu hizmeti almak son derece olumlu bir karar olacaktır.

Ücretli link satışları ile yapılan manipülasyonların önüne geçmek adına C Class IP, paravan bloglarla ya da VPS’ler üzerinden yapılan suni etkileri engellemek için öne çıkarıldı. Backlink kalitesinin yüksek olması için farklı C Class IP’lerden link alınması önemlidir.

IP yapısındaki 2 bölümün ilki, bilgisayarın bağlı olduğu özel bir ağın numarası ikincisi ise bilgisayarın özel numarasıdır. Kaliteli bir SEO çalışması için mevcut sitenizi destekleyen bağlantıların tümü farklı IP’lerde bulunmalı, olabildiğince C ve B sınıfı olmalı.

Makalede pek değinmediğimiz A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler yüksek fiyatlarla el değiştirir ve zor bulunur. Bu nedenle bizler için ideal yapı, C sınıfı yani diğer bir tanımıyla da C-Class’dır. Almayı düşündüğünüz pakette tanınacak maksimum IP sayısına, site hızına, Litespeed kullanılıp kullanılmadığına ve ping süresine lütfen dikkat edin. Ayrıca alacağınız SEO Hosting lokasyonunun yerli olmasını tercih edin.

SEO Hostingler ile her sitenize farklı C Class IP’ler vererek kendi iç yapınızda kaliteli backlink paylaşımı oluşturabilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir