Can Dündar Kimdir? [Özet]

16 Haziran 1961 tarihinde Ankara’da doğan Can Dündar; televizyoncu, gazeteci ve herkesçe bilinen belgesel [Demirkırat] yapımcısı olarak bilinmektedir. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezuniyeti sonrasında; 1986’da İngiltere’de London School of Journalism’i de tamamladı. ODTÜ Siyaset ve Kamu Yönetimi bölümünde siyaset bilimi yüksek lisansını 1988’de de, aynı alanda doktorasını ise 1996 yılında tamamladı. Televizyona ise 1988’de TRT’de adım attı. 1989’da 32. Gün programında çalışmaya başladı. 1979’dan itibaren; Hürriyet, Yankı, Nokta, Söz, Haftaya Bakış ve Tempo’da makaleler yazdı. 25 Ekim 2013’den beri Cumhuriyet’te yazmaktadır. 8 Şubat 2015’ten beri ise genel yayın yönetmeni durumundadır.

Can Dündar

29 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Cumhuriyet Gazetesinde kaleme aldığı “Mit Tırları” adlı haberi sonrası, söz konusu bu haberlerine yayın yasağı getirildi. Can Dündar’a Türk Ceza Kanun’unun 327, 328 ve 330. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanun’unun 6 ve 7. maddeleri uyarınca, ‘devlet güvenliği ile alakalı bilgileri temin, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gerekli bilgileri paylaşma, terör ve terör örgütlerinin propagandasını yapma’ suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Ankara Başsavcılığı’na yaptığı kişisel başvurusu ile Can Dündar’a iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezası talep edecekti.

Tutuklama talebinin ardından Can Dündar, resmi Twitter hesabından bir görsel paylaştı. 7. Sulh Ceza Hakimliği Duruşma Salonu önünden bir anını paylaşan gazeteci Can Dündar, “Sıra duruşmada, gazetecilik yargılanıyor” ifadesini kullandı.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir