Can Yücel Hakkında Bilinmeyenler

21 Ağustos 1926’da İstanbul’da dünyaya gelen Dünyaca ünlü şair Can Yücel, dönemin tek parti idaresi Milli Eğitim Reislerinden Hasan Ali Yücel’in oğludur. Hasan Ali Yücel aynı zamanda Köy Enstitülerinin de kurucusudur. Yazar, çevirmen, spiker, rehber ve şair olarak da tanıdığımız Can Yücel’in; dikkat çekici bariton sesi ile kullandığı kaba lakin samimi dili Türk şiirine farklı bir tarz katmıştır. Şiirlerindeki ilham kaynakları ve konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duygular olarak öne çıkar. İngilizce ve Fransızcayı ana dil akıcılığında konuşan Can Yücel çok başarılı bir çevirmendir aynı zamanda.

Yücel, Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca tahsili gördü. Elçiliklerde çevirmenlik, BBC’nin Londra’daki Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. Askerliğini Kore’de tamamladı. 1958’de döndüğü Bodrum ve Marmaris’te turist rehberi olarak görev yaptı. Bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamına İstanbul’da devam etti.

1956’da Güler Yücel ile Dünya-evine girdi. 1945-1965 seneleri arasında çeşitli dergilerde makaleler yazdı. 12 Mart 1971’de Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 sene hapis cezasına mahkum oldu. 1974’de çıkarılan genel af sonrasında dışarı çıktı. Şiirlerinde argo ve müstehcen sözlere çok sık yer veren yazarın 12 Eylül 1980’de müstehcen olduğu iddia edilerek “Rengahenk” adlı kitabı toplatılacaktı.

can yücel

18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde ÖDP tarafından İzmir 1. sıradan aday gösterildi. O dönemlerde hastalığı ilerlemişti. Adaylığından ve kanser hastalığından bahsederken söz sözleri paylaşır: ”Kanserli bir ülkeye ancak kanserli bir şair doğru teşhis koyabilir.” Doktorların ve sevdiklerinin uyarısına rağmen son anına kadar alkolden vazgeçmeyecektir.

12 Ağustos 1999’da 72 yaşında vefat eden Can Yücel’in cenazesi dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın vesileleriyle ile Datça’ya nakledildi ve 1999 Gölcük depreminin meydana geldiği 17 Ağustos’ta son senelerini geçirdiği ve çok da sevildiği Datça’ya defnedildi.

“Can Yücel Hakkında Bilinmeyenler” başlıklı bu yazımızda sizlere; can yücel hayatı, can yücel en güzel şiirleri, can yücel sözleri, can yücel şiirleri, can yücel aşk şiirleri, can yücel kadın dediğin, can yücel kitaplar ve can yücel dörtlük arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir