Canan Karatay Hakkında Bilinmeyenler

2 Mart 1943 tarihinde Elazığ’da dünyaya gelen ünlü hekim ve diyetisyen Canan Karatay, Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü unvanına da sahipti. Henüz 11 yaşında okumak için geldiği İstanbul Üsküdar Amerikan Lisesinden 1961 senesinde mezun olan Karatay, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, iç hastalıkları uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniğinde 1972’de tamamladı. Aynı sene elde ettiği İngiliz hükumeti bursu sonrası Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında detaylı uzmanlık eğitimine başladı.

Yayınladığı Karatay Diyeti kitabı ile bilinse de tıp çevrelerinde Türkiye’de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan cerrah olarak tanınır.

canan karatay

Canan Karatay Hakkında Bilinmeyenler

Karatay, Avustralya hariç Dünyanın 4 farklı kıtasında hekimlik yapmıştır. Dünyada ilk kalp nakli ameliyatını başarı ile tamamlamış olan Christian Barnarnd’ın doktor ekibinde 1976-78 yılları arasında görev aldı . 2006-10 arasında ise Türkiye’de ilk ve tek sağlık okulu olan İstanbul Bilim Üniversitesinde rektörlük görevinde bulundu. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesinde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dallarında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir. Çiftin Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğulları mevcuttur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir