Çar Bombası ile Bir Kıta Yok Olabilir → Ruslar Tek Bomba ile ABD’yi Yok Edecek! ←

çar bombası, çar bombası nereye atıldı, çar bombası ekşi, çar bombası belgesel, çar bombası 1961, çar bombası youtube, çar bombası denemesi, çar bombası patlaması, çar bombası etkileri hakkında bilgiler:

Soğuk savaş döneminde üretilen en büyük hidrojen bombasını tanıtmak istedim. Daha doğrusu gelmiş geçmiş en büyük bomba. 

Sovyetler Birliği, sonraları nükleer test merkezi olarak tanımlanacak Avrupa kıtasının en kuzey ucundaki Novaya Zemlya takımadalarının Mityushikha Körfezinde büyük bir test planlar. Buzullarla kaplı bu alanda 1954’ten 1990’a kadar 224 deneme gerçekleştirilecektir.

Böylesine büyük bir bomba yaratma fikri ilk kez 10 Temmuz 1961’de, Nikita Kruşçev ile fizikçi Andrei Sakharov arasında masaya yatırılır. Hedef, Sovyetlerin yıkıcı gücünü 17-31 Ekim 1961’de düzenlenecek 22. Komünist Parti toplantısında Dünyaya göstermektir. Üretim ekibi, teoride 100 megatonluk düşünür ancak büyük radyoaktif serpinti olacağı ve kontrol edilemeyeceğini düşünerek patlama gücünü yarı yarıya düşürür. Amerikalılar ise sonraları patlamanın 57 megaton gücünde olduğunu iddia etmiştir.

Birim olarak ifade edecek olursak 1 megaton, 1 milyon ton dinamitin gücüne denk gelir ki bu bombayı siz hesap edin. Japonya’ya atılanlardan 6500 kat daha güçlüdür ve 100 km ötedeki canlılarda 3. derecede yanıklar oluşturacak güce sahiptir. Işığına 900 km uzaktan bakan insanlarda kalıcı retina hasarları yarattığı söylenir. Kafanıza düşmesiyle 1000 km uzağa düşmesi arasında pek bir fark yoktur.

Çar Bombası

Bir Tupolev Tu-95, 8 metre uzunluğundaki ve 2 metre çapındaki 27 tonluk ‘bombaların kralı’ için özel olarak geliştirilerek pilot Andrei Durnovtsev’in emrine verilir. 800 kg ağırlığındaki bir paraşütle bırakılıp yeryüzünden (2.5 mil) 4 km yüksekte patlatılmasına rağmen pilotlara kurtulamama olasılığı vardır.. Tehlike uçuştan önce bildirilir. Pilotlar 188 saniyede bölgeden uzaklaşacaktır.

Moskova saatine göre 11.32’de patlama gerçekleşir. 

Finlandiya ve Norveç’ten de görülen şok dalgası Dünya’nın etrafını 3 kez dolaşır. Yerden yaklaşık 64 km yükselen yoğunlaşma bulutu (mantar) stratosferi aşarak mezosfere kadar ulaşır, tabanı 40 km’ye kadar genişler. Açtığı krater yarım km boyundadır. Güneşin yaydığı enerjinin yüzde 1’ini ürettiği söylenir.

Son olarak; İsrail’e atılsa tamamen yok edebileceğini belirtelim.