Çekirge Hakkında İlginç Bilgiler

Ekinlere zarar verdiği için çiftçilerin pek sevmediği çekirgelerin dünya üzerinde bilinen 11 bin farklı türü mevcuttur ve Antarktika hariç her kıtada görülebilirler. Sıcak iklimlerde, çekirgeler yıllarca yaşayabilse de soğuk havalarda ömürleri kısalır. 1 ila 7 santimetre uzunluğa sahiptirler. Dişi çekirgeler erkeklerden daha büyüktür. Düşmanlarından kaçmak için 20 G hızında zıplayabilirler. En hızı savaş uçağında bu hızın 9G olduğu bilgisini paylaşalım. Uçarken saatte 13 kilometrelik bir hıza ulaşabilirler.

Çekirgeler otoburlardır. Arpa, yonca, mısır ve buğdayı çok severler. Yalnızca çiftleşmek için bir araya gelseler de göç ederlerken sayıları milyonları hatta milyarları bulabilir. Hiç ara vermeden uçabilir ve 3 bin km uzaklığa kadar gidebilirler. Kayıtlara geçmiş en büyük çekirge sürüsü 1875’te 3 bin km’ye yayılan 180 km genişliğindeki Rocky Dağları sürüsüdür. Tahmini sayının 3,5 trilyon olduğu tahmin edilmektedir. Sadece ABD’de, her yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ekine zarar verdikleri tespit edilmiştir.

Yeşil alanlarda tüketecek besin bulamazlarsa; atın kuyruk ve yelesi de dahil olmak üzere, yünlü pamuklu elbiseler, korkuluklar, ahşap evler gazaplarına uğrar. Afrikalı çıplak çocukları bile kemirdiklerine rastlanmıştır. Dişileri son günlerinde, birkaç defa 150-200 civarında yumurtlar ve toprağa gömer. Yavrular sıcak havalı ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkar ve 30 gün içerisinde büyürler.

Çekirge

Çekirgelerin dinozorlardan önce dahi dünya üzerinde var olduğu bilinmektedir ve Japonya’da iyi şans getirdiğine inanılır. Protein deposu olarak görülen çekirgeler; Afrika, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde kızartılarak tüketilmekte. Kendilerini savunmak için renkleriyle kamufle olmaktan ve tükürmekten başka bir şey ellerinden gelmeyen çekirgeler; maymunlar, kuşlar, kertenkeleler, böcekler, kemiriciler, sürüngenler ve örümcekler gibi bir çok hayvanın yemek listesinde ilk sıradadır.

Bir önceki yazımız olan Cırcır Böcekleri Hakkında İlginç Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir