Cem Ersever Hakkında Bilinmeyenler

1950’de Erzurum’da dünyaya gelen; TSK üstün cesaret ve feragat nişanı sahibi Jandarma emekli subayı binbaşı Ahmet Cem Ersever, varlığı resmi makamlarca onaylanmamış JİTEM’in ilk kurucusu ve en kritik kişisi olarak bilinir. Orgeneral Eşref Bitlis’in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993’te 30 arkadaşı ile beraber Türk Silahlı Kuvvetlerinden istifa eder. ACE takma adlı Ersever, Türkiye’nin her bölgesinde terörist ve istihbarat çalışmalarında yer almış, farklı siyasi gruplarla ülke menfaati gereği irtibat kurduğunu gazeteci Soner Yalçın’a anlatmıştır.

Cem Ersever Hakkında Bilinmeyenler

Ahmet Aydın takma adıyla “Üçgendeki Tezgah” ve “APO-PKK-Kürtler” isimli kitapların da yazarı Cem Ersever, yayınevi kurduysa da maddi olarak başarı sağlayamadı ve geçim sıkıntısına düştü. Ersever’e göre PKK ile mücadelede halktan gizlenen bazı gerçekler vardı, TSK’dan istifasında bu konuların da etkili olduğunu belirtmiştir. Celal Talabani’nin ihanetleri, köy koruculuğu, siyasilerin terör bağlantıları, faili meçhuller, itirafçılık müessesesi gibi dönemin kritik konuları hakkındaki beyanlarını artırdığı dönemin bir kaç ay sonrası, 4 Kasım 1993’te elleri önden bağlanmış ve kafasına iki el ateş edilmiş halde Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu.

Cem Ersever

Dönemin ünlü Aydınlık gazetesine ifade ettikleriyle alakalı olarak mahkemeye ifade için 24 Ekim 1993’te Ankara’ya giden Ersever’in bir süre sorgulandıktan sonra infaz edildiğine inanılıyor. İtirafçı Murat Demir ve Ersever’in sevgilisi olduğuna inanılan Neval Boz da öldürülenler arasındadır. Binbaşı Ersever’in İtirafları adlı Soner Yalçın tarafından kaleme alınan kitap önemli kaynak eserlerdendir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

2 Yorum Yapıldı
  1. 09 Ağustos 2019
    • 13 Eylül 2019

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir