Cem Karaca Hakkında Gizli Kalanlar

5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da doğan büyük usta (Cem Baba) Cem Karaca, Azeri Türkü Mehmet Karaca ve Ermeni asıllı Toto Karaca’nın (Irma Felegyan) sanatla iç içe büyüyen oğullarıdır. Rock müziği sanatçısı, bestekar, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olarak tanındı. Anadolu rock müziğinin kurucularındandır. Müziğe doğuştan yeteneği olan usta, ilk eğitimini sanatçı ailesi ve annesinin büyük teyzesi Rosa Felegyan’dan piyano ile alır. Orta öğrenimini Robert Kolej’de tamamlar. Karaca’nın sesinin keşfedilmesi annesi Toto Karaca ile olur.

1962 senesine girerken Beyoglu Spor Kulübünde dostlarının arzusu üzerine şarkılar seslendirir, sonrasında da bir grup kurarlar. 1963’te Dinamikler ilk kurulandır. Annesinin desteklemesine rağmen babası sanatçı olmamasını ister hatta karşıdır. İlk konserlerinde adam tutarak yuhalattırdığı bile söylenir. Buna rağmen usta sanatçı, müzikten hiç kopamaz. 1965 yılında Altın Mikrofon’a “Cem Karaca ve Jaguarlar” ile katılırlar ancak elemeyi geçemezler. İlk kez tiyatro sanatçısı Semra Özgür ile evlendikten henüz 3 gün sonra Antakya’da askere gider ve burada Anadolu kültürü ile daha yakından tanışma imkanı bulur. Tarihler Şubat 1967’yi gösterdiğinde Apaşlar grubu ile Altın Mikrofon’a katılırlar ve ikincilik kazanırlar.

Cem Karaca Hakkında Gizli Kalanlar

Milliyet’in 1968’de düzenlediği en sevilen erkek şarkıcıları anketinde 4. olur. Yılın Melodileri anketinde ise “Resimdeki Gözyaşları” Türkçe şarkılar arasında 3.’ü olacaktır. 1969’la beraber Cem Karaca siyasi konjonktürün de etkisiyle bestelerine buna göre yön vermek ister. Cem Karaca, Apaşlar’ın bas gitaristi Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar’ı o yıllarda kuracaktır. Sonraları dönemin ünlü Hey Dergisi tarafından “1971’in en iyi erkek şarkıcısı” seçildi ve Hey’in turnesine bizzat katıldı. Ancak Seyhan Karabay ile yaşadığı anlaşmazlıklar sonrası Karaca, Kardaşlar ile yolları ayırır. Bu esnada eşi benzeri görülmemiş bir değiş-tokuş da meydana gelecektir. Karaca, Kardaşlar’dan ayrılarak Anadolu Rock’ın güçlü grubu Moğollar’la birleşirken Kardaşlar da Moğollar’la anlaşmazlık yaşayan Ersen Dinleten’i gruplarına alır.

1972 senesi sonundaki Milliyet Gazetesinin anketinde Karaca, en iyi erkek şarkıcılar listesinde 2. olacak, Moğollar Grubu ise en iyi yerli topluluk olarak taç giyecektir. 1974’ün ilk günlerinde kaydedilen “Namus Belası” parformansı ile grup tam anlamıyla ülke çapında tanındı. Bu plak sonrası Cahit Berkay tüm çalışmalarını Fransa’da sürdürmeye  karar verince Cem Karaca ve Moğollar yolları ayırdı.

1975’te Cem Karaca’nın en bilindik eserlerinden biri olan “Tamirci Çırağı” piyasaya çıktı. Şarkının “İşçisin sen, işçi kal” ifadeleri sanatçının siyasi seçimlerini ilk kez bu kadar açık seçik ifade etmekteydi. 1975’in donlarında “Mutlaka Yavrum/Kavga” adını vereceği 45’liği yayınlandı. 45’liğin ilk şarkısı Mutlaka Yavrum adlı parça, zamanında Filistin Kurtuluş Örgütü için hazırlanmıştı ve 2 farklı Türkçe versiyonunun dışında piyasaya yayınlanmamış Arapça ve İngilizce olan versiyonları da mevcuttu.

1976 yılının ilk aylarında TRT’de yayınlanacak olan “Kavga” şarkısı son anda nedensiz bir şekilde programdan çıkarıldı. Aynı sene Cem Karaca, ünlü Hey dergisi tarafından bir kez daha en iyi erkek şarkıcı olarak bildirildi. 1977’de Cem Karaca siyasi bir figür olarak daha da belirmeye ilk sıralara çıkmaya başlar. İlk uzunçaları Yoksulluk Kader Olamaz’ı aynı sene yayınlayacaktır.

Mart 1980 tarihinde dönemin Sıkıyönetim Mahkemesinde Cem Karaca’nın “1 Mayıs” albüm plağı “komünizm propagandası” gerekçesi ile toplatılmaya başlandı. 6 Ocak 1983’te oyuncu Yılmaz Güney ile aynı tarihte Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Dava sebebi ile babasının cenaze töreninde dahi bulunamayacaktır. 1987 yılında hakkında çıkarılan gıyabi tutuklama kararı kaldırılacak Cem Karaca 29 Haziran 1987’de ülkeye tekrar döndü. Aynı sene Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar adlı albümü piyasa sürdü. Bu albüm o senenin en çok satan albümlerinden biri olacaktır.

22 Temmuz 1992’de çok sevdiği annesi Toto Karaca hayata gözlerini yumdu. Yılın sonlarına doğru Dikmen ve Berkay ile ikinci çalışması olan Nerde Kalmıştık? albümü yayınladı. “Raptiye Rap Rap” ve “Islak Islak” şarkıları ile büyük başarılar elde etti. Bu albümlerden sonra Cem Karaca, bir süre müzikle aktif olarak uğraşmadı. Sadece özel kanallarda bir kaç program yaptı. 95’te bir sanatçı grubu ile Bosna-Hersek’e gidip, harp sonrası zor durumda kalan Bosna halkına destek verdi.

8 Şubat 2004 sabahı erken saatlerde, solunum ve kalp yetmezliği sonrası geçirdiği kalp krizi nedeniyle Bakırköy Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Cem Karaca ne yazık ki kurtarılamadı. Karacaahmet Mezarlığı’nda babası ile aynı kabre defnedildi. Ölümünden önce kaydettiği son eserleri, ölümünden kısa süre sonra piyasa sürüldü. İlk önce “Hayvan Terli” teklisi çıktı. Cem Karaca hayatı boyunca 5 kez evlenmiştir.