Çemberlitaş Sütunu Hakkında Bilinmeyenler

Tarihler 330’u gösterdiğinde dönemin imparatoru I. Konstantin anısına, İstanbul’un yedi tepesinden biri olarak kabul edilen ve şimdiki ismiyle Çemberlitaş olarak bilinen semtteki tepeye dikili olan anıtsal sütun, kaynaklarda Çemberlitaş sütunu olarak bilinir. Teki 3 tonluk sütun, 3 metre çaplı bileziklerle bağlanmıştır ve toplamda 8 adet sütun ve bir kaidenin üst üste konulmasıyla meydana gelmiştir. 

İlk yerleştirildiğinde doğan güneşi selamlayan bir Apollon heykeli üzerinde görülebilirken, 330’da İstanbul’a monte edildiğinde bunun yerine İmparator Konstantin kendi heykelini üstüne koydurtmuştur. Sonrasında ise yine Bizans imparatoru olan Julianus ve Theodosius’un heykelleri konulmuştur.

1081’de yıldırım isabeti sebebiyle tüterek hasarlanmış ve üzerindeki heykeli devrilmiştir. Bundan sonraki dönemlerde I. Aleksios Komnenos detaylı bir onarım gerçekleştirmiş ve üzerine kaidesi olan bir başlık ile büyük bir haç ekletmiştir.

Çemberlitaş Sütunu

İstanbul’un 1453’deki fethinin sonrasında olağan bir şekilde üzerindeki haç indirilmiş ve Çemberlitaş ilk kez 1470’lerden sonra I. Selim döneminde yeniden bakıma alınmıştır. Yine Osmanlı yıllarında Apollon sütunu bir başka büyük yangın daha geçirmiş, mermerleri zarar gördüğünden Sultan II. Mustafa (1695-1704) altını duvarlarla takviye ettirmiş, demir çemberlerle sardırarak son haline getirmiş ve sağlamlaştırmıştır. Bu sebeple o günden sonra adı Çemberlitaş olarak anılmıştır.

Kesinliği ispat edilmemekle ve hikayelere konu olmakla birlikte, sütun’un alt kısmında Hz. İsa’nın Kudüs’te olduğu düşünülen mezarından alınıp buraya getirilen ve gömülen bazı eşyanın olduğu dile getirilmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir