Cengiz Han Hakkında Bilinmeyenler

Göçebe bir aileye sahip Cengiz Han 1167’de dünyaya geldi. Siyasi bir isim, asker ve hükumdar olarak bilinir. Moğol kabilelerini bir araya getirerek 1206-1204 seneleri arası hüküm süren büyük bir Moğol imparatorluğu tesis etti. Chinggis veya Çinggis Haan Khaan olarak da yabancı lisanlara geçer. Asıl ismi; demir manasına gelen “Temür”den türeyip Timuçin olan Cengiz; Dünyanın tarihine acımasız bir hakan olarak geçse de Moğolların babası olarak görülür ve bölgede oldukça sevilen bir şahsiyettir. Cengiz adı eski dilde “mükemmel savaşçı” anlamına gelmektedir. Orta Asya’daki Kara Hıtay ve Kuzey Çin bölgesindeki Jin Hanedanı Batı Xia’yı ele geçirmiş, İran’daki Harzemşahlar da dahil olacak şekilde birçok bölgeyi hakimiyetine almıştır. Napolyon ve Hitler’in toplamından daha fazla toprak ele geçirmiştir. İlk cinayetini 10 ya da 13 yaşındayken; bir geyik eti yüzünden üvey kardeşini öldürerek gerçekleştirmiş Cengiz Han.

Cengiz Han, tarih kitaplarında yazanın aksine devletini en geniş sınırlarına ulaştırmaz. Kendi idareciliğinde Hazar’dan Japon Denizi’ne kadar topraklarına katar. İmparatorluğunun geniş sınırlarına ulaşması 1227’den sonra Ögeday’ın idaresinde devam etmiştir.

Cengiz Han Hakkında Bilinmeyenler

Moğol orduları İran’ın ve Çin’in tümünü da 1279 yılında ele geçirmiştir. Cengiz Han; moral bozma amacı ile katlettiği kişilerin kafataslarından piramitler yapan, rakiplerinin ağzına eriyik demir döken, işgal ettiği bölgelerde keçi, tavuk ve hayvanlar dahil ne varsa öldürebilen Dünya tarihinin sayılı katillerindendir. Söylentilere göre; Cengiz Han öldüğünde tüm büyük servet ve hazineleri, 40 at ve bakire kızla beraber gömülür, onu gömen askerleri mezar ortaya çıkmasın diye saatlerce üzerini atlara çiğnetmiş ve sonrasında uzak diyarlarda kendilerini öldürmüşler. Diğer bir hikayeye göre ise; öldüğünde, tabutu mezara nakledilirken, yol üstündeki yaşlı-genç kim varsa defin yerini bilemesin diye öldürülür. Bilim dünyasındaki insanlara göre dünya üzerinde yaşayan 200 kişiden biri onun soyundan gelmektedir.

Cengiz Han

National Geographic’in araştırmasına göre; 16 milyon kişi ile dünya üzerinde “en fazla soya sahip” kişi olan Han Cengiz, tarih üzerinde en fazla etkiye sahip liderler arasında da 29’uncu sırada yer bulur. Yine National Geographic tarafından tarihin en önemli 50 politik kişisi biri olarak seçilir. Bugün ülkesi Moğolistan’daki paralarda sadece onun figürü vardır. Büyük bir servetle beraber defnedildiği düşüncesiyle hala servet avcıları ve arkeologlar tarafından ısrarla aranmaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir