Çetin Doğan Hakkında Bilinmeyenler

15 Mayıs 1940 Trabzon Maçka’da doğumlu Çetin Doğan, Çerkez kökenli emekli orgeneralidir. 10 yaşındayken annesi Müzeyyen hanımı kaybeden Çetin Doğan, Bursa’daki Işıklar Askeri Lisesi mezuniyetinin sonrasında; 1960’da Harp Okulunu, bir yıl sonra ise Topçu Okulunu bitirdi. 1987’deki Tuğgeneral rütbesine müteakip; 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Plan Harekat Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı, 1. Mekanize Tümen Komutanlığı, Harekat Yöneticiliği ve Jandarma Asayiş İdareciliği yaptı. 1999’da orgeneral rütbesiyle Ege Ordu Komutanı oldu.

Çetin Doğan Hakkında Bilinmeyenler

1963 yılında bir yıl süreyle ABD’de hava savunma kursu eğitimi alan Çetin Doğan; 1973 senesinde Belçika’da, 1975-78 yıllarında İtalya Nato karargahında görev yaptı. Başarılı ve vatansever bir asker olan Doğan’ın hayatı; 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf Gazetesinde (!) çıkan bir haber sonrası değişti. Haberde; Mart 2003’te 1. Ordu Komutanı görevinde iken Balyoz Darbe planını hazırladığı iddia ediliyordu. 22 Şubat 2010 günü aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 49 askeri gözaltına alındı ve Silivri Cezaevine konuldu. 19 Haziran 2014’te ise AYM’nin ilgili kararı doğrultusuna tahliye edildi.

Çetin Doğan

Çetin Doğan 2011 Türkiye genel seçimlerinde İşçi Partisinden aday olsa da, İstanbul 2. Bölge’den vekil olabilmek için gerekli olan 110 bin oyun altında kalarak vekil seçilemedi. 28 Şubat sürecinde adı sıkça geçen Batı Çalışma Grubunun da başkanlığını yapmıştır. TSK’dan emekliliği sonrası dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli başkanlığına getirilse de 11. cumhur-başkanı ABDullah Gül tarafından görevinden alınmıştır. Barış (1971) adında bir oğlu ve Pınar (1973) adında bir kızı vardır. Eşi Nilgün Doğan’ın “Adını Siz Koyun” isimli kitabı Çetin Doğan’ın tüm hayatını ve yaşadıklarını özetler niteliktedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir