Cin Sınıfları Hakkında Bilgiler

Hadislere dayanan Ebul-Kasım Es-Süheylî cinleri üç sınıfta gruplandırmıştır; siyah köpek (siyah rengin şeytani güçleri toplama hususunda daha kuvvetli olduğuna inanılır) şeklinde olan cinler, yılan kılığında gözüken cinler ve yemeyen içmeyen sınıfında olabileceği düşünülen uçan rüzgar şeklindeki cinler. Alimler; “Havada uçan kanatlı cinler, yılan ve köpekler şeklinde olan cinler ve bir yerden diğer yere göçen cinler.” olarak da sınıflandırmaktadır.

Cin Türleri

Bir yerden bir yere hızlıca gidebilenler ve cisimlere hulul edenler ifadesini İbn-i Teymiye; “cinler insan ve hayvan suretlerine girebilir” olarak izah etmektedir. Cinlerin yaratılışları Hz. Adem’in yaratılışından daha öncedir.

Peygamber efendimizin tüm Müslümanlara şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir: “Köpekler bir millet olmasaydı öldürülmelerini emr ederdim. Lâkin bir milleti imha etmekten korktum. Onlardan her koyu siyah olanı öldürün. Çünkü bu onların cinlerindendir.”, “Şüphesiz köpeklerden bir kısmı da cinlerdendir. Cinlerin zayıflarıdır. Her kim, yemek yerken yanına bir köpek gelirse, o yemekten ona yedirsin, yahut kendisi yedikten sonra ona yedirsin.”

Ayet ve hadisler eşliğinde detaylı olarak inceleyelim. Sadece “Cin” dendiğinde bundan “Cinni” anlaşılır. Bizimle beraber evlerimizde yaşayanların çoğulu “Ummar” olan “Amir”, çocuklara musallat olanlara “Ervâh”, bunların habis olanları “Şeytan”, habislikte şeytanı geçene “Mârid”, habislikte sınır tanımayana ise “İfrit” denilir. “Hubs” cinlerin erkekleriyken, “habais” ise dişileridir. Şeytani kir ve günahlardan arınan cinler ise “melek” adıyla anılır.

Cin Türleri

Cuhenna ve Zuzula kinci, gaddar ve insanlara en acımasız oluşuyla öne çıkar. Cinlerin bile kendi aralarında dışladığı kabilelerdendir. Yazılarımızda sıkça göze çarpan Nusaybin efendimizden Kuran-ı Kerim dinleyerek Müslüman olan bir kabiledir. Aşırı derecede güçlüdürler her ne kadar Marid ırkına mensup olmasalar da. Kulyas; namı diğer Kilyas cinleri, adeta cinler aleminin polis ve jandarmasıdırlar. İnsanlara aşık olabilirler ve Marid ırkına mensupturlar.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir