Cinlerden Korunma Yolları

Abdestli olmamız halinde, cinlerden kısmen korunacağımız gibi, buna namazı ve diğer duaları da ilave edersek korunma konusunda kendimizi biraz daha sağlama almış olacağız. “Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” demeliyiz – yani “Rabbi euzü bike min hemezeti’ş-Şeyatin ve euzü bike Rabbi en yahdurun” ve “Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim” de ihmal edilmemeli. Eve girerken ve yemek yerken besmele çekmek önemlidir.

Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: “Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken Allah’ın adını zikrederse, şeytan (avenelerine): “Size burada gecelemek de yok akşam yemeği de yok!” der. Ama kişi, eve girerken Allah’ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan (avenelerine): “Akşam yemeğine kavuştunuz ama burada gecelemeniz mümkün değil!” der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken “Bismillah!” diyerek Allah’ı zikretmezse, şeytan (avenelerine): “Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da!” der.” [Kaynak: sorularlaislamiyet.com]

Evden çıkarken Euzü – Besmele ile yetinmeyip ayrıca dua da etmeliyiz. İçinde Bakara suresi okunan evden cinlerin ve şeytanların kaçacağı hadislerle sabittir. Ayetü’l-Kürsi’yi de mutlaka okumalıyız. “Ey yedi kat semânın ve onların gölgelediklerinin Rabbi, ey arzların ve onların taşıdıklarının Rabbi, ey şeytanların ve onların azdırdıklarının Rabbi! Bütün bu mahlukâtının şerrine karşı, beni himâye et! Et ki, hiç birisi, üzerime âniden saldırmàsın. Senin koruduğun aziz olur. Senin övgün yücedir, senden başka ilah da yoktur; ilah olarak sâdece sen varsın.” peygamber efendimizin uyumak için yatağa girdiği zaman okuduğu dualardandır. Nas, Felak ve İhlas sureleri gün içinde sık sık okunmalı unutulmamalıdır.

  • Uykudan korkunca: “Allah’ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile Onun gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve beraberliklerinden Allah’a sığınırım!”denilmeli.
  • Tuvalete giderken: “Allahümme inni euzü bike mine’lhubsi ve’l-habais. (Allahım, pislikten ve (cin ve şeytan gibi) kötü yaratıklardan sana sığınırım.” denilmeli.

Peygamber Efendimiz, Ebu Hureyre (r.a)’den nakledilen hadisi şerifte, şöyle buyurmaktadır: “Her kim: ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehu la-şerike leh, lehü’l mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir’ duasını, bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzat etmiş gibi sevàp verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder.