Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Tehlikeleri Nelerdir?

Sık cinsel münasebete girerek temasta bulunmak cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmamıza neden olabilir. Cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar, ileri safhalara ilerlediği takdirde ciddi sağlık problemlerine yakalanmamıza sebep olmakta. Bu nedenle beklenmedik herhangi bir rahatsızlık halinde vücudun vermiş olduğu tepkiler dikkatle gözlenmelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk sıradaki nedeni korunmasız girilen cinsel ilişkilerdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Hastalıklar, ailenizi ve çevrenizi de etkileyebilir. Cinsel ilişki sonrasında herhangi bir farklı durumla karşı karşıya kaldığınızda, belirtileri muhakkak hekim kontrolü altında değerlendirmelisiniz. Örneğin eşlerden birinde bu hastalıklardan biri bulunuyorsa diğer eş ve doğabilecek çocuk da aynı hastalığı taşıma riski ile karşı karşıya olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ne olduğunu ve cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinin neler olduğunu merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız özet listeye bir göz atmalısınız. İşte cinsel yolla bulaşan hastalıklar listesi:

Genital uçuk nedir?

Genital uçuk genel olarak kadınlarda rastladığımız bir cinsel hastalıktır. İdrar yollarını etkileyen çeşitli rahatsızlık ve enfeksiyonlara, rahim ağzı kanserine, menenjite ve düşüklere dahi sebep olabilmektedir. Takip edilebilecek en mühim belirtisi kadın üreme bölgesinde kaşıntılar ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler görülmesidir. Genital uçuk, tedavi altına alınmadığı takdirde gelişebilir. Bu nedenle tekrarlamadan bir hekime başvurmanız gerekebilir.

HIV – AIDS Nedir?

HIV virüsü genel olarak kan yoluyla bulaşan tehlikeli bir rahatsızlıktır. HIV mikrobu ilerlediği takdirde AIDS hastalığına sebebiyet verebilir. Bu nedenle vermiş olduğu belirtileri önceden dikkatli şekilde takip etmek şarttır. HIV virüsü taşıyan kişide hastalık görülmese de virüsü taşıyanlar bu mikrobu bir başkasına bulaştırabilirler. HIV vücuda girişinden 10 yıl kadar sonra da kendini aktif hale dönüştürebilir. Sonrasında ise AIDS hastalığı görülmesi olasıdır. Bu hastalığın tedavisi ne yazık ki günümüzde yoktur ancak kullanılan ilaçlarla yaşama süresi ve kalitesi uzatılabilir.

HIV – AIDS hastalığın belirtileri şu şekildedir;

 • Sürekli olarak halsizlik yaşamak
 • Cinsel bölgelerde yaşanabilecek ağrı ve yaralar
 • Aşırı kilo kayıpları
 • Ani meydana gelen gece terlemeleri

Hepatit B Nedir?

Hepatit B virüsü AIDS benzeri kan vasıtasıyla ve cinsel münasebet vasıtasıyla bulaşabilen tehlikeli bir hastalık türüdür. Aynı zamanda Hepatit B virüsü, başka kişilerle aynı bardağı kullanma, aynı tabaktan yeme gibi sosyal etkileşimler neticesinde de aktif hale gelebilmektedir. Hepatit B virüsü her hastalık gibi gelişmeden önce bizlere bir takım belirtiler sunar.

Hepatit B hastalığı belirtileri şu listelenebilir;

 • Cilt renginde dikkat çekici sararma,
 • Ateşli hastalıkların artışı,
 • Kusma sıklığı,
 • Karaciğerde büyüme görülmesi
 • İdrara çıkarken acı gibi belirtiler, hepatit B virüsünün belirtileri arasında listelenebilir.

Frengi Nedir?

Frengi rahatsızlığı vücudumuza girdiği andan itibaren tüm vücudumuzu etkiler. Bu rahatsızlığı erken dönemlerde tanılamak oldukça mühimdir. Aynı zamanda gebelerde frengiye rastlanırsa bebeklerde görülme riskide oldukça yüksektir.

Frengi hastalığının belirtileri şu şekildedir;

Frengi mikrobu, vücuda girdiği alanda şişkin ve ağrısız bir yara halinde kendini gösterir. Bu ağrı durumu genellikle cinsel ilişki sonrasında, cinsel organda ilerleyerek başlayabilir. İlerlemesi halinde bu rahatsızlığı taşıyan kişinin pek çok riskler altında olduğunu ifade edebiliriz. Kişilerin sinir sistemi etkilenebilir körlük ve sağırlık gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Daha da ilerlemesi halinde tümör oluşumuna rastlanabilir ve kanser hastalıklarını beraberinde getirebilir.

Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların genel belirtilerini şu şekilde verebiliriz;

 • Sürekli ateşlenme ve sık idrara çıkma
 • Sürekli ishal
 • Bulantı ve kusma
 • Penis, vajina akıntısı ve genital siğiller
 • Adet dönemi dışında görülebilen kanamalar
 • İdrarı esnasında yanma ve ağrı

Kadın ve erkeklerde cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardan korunma adına kadın ve erkeğin muhakkak prezervatif ve diğer koruyucu yöntemleri kullanması gerekir. Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtilerden bir kaçına rastlamak sizi risk altına sokabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların doğrulanması amacıyla ilgili tarama testi uygulanmalıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir