Cırcır Böcekleri Hakkında İlginç Bilgiler

Yaklaşık 900 türe sahip cırcır böcekleri, soğuk bölgeler hariç olmak üzere dünyanın her yerinde görebileceğiniz gürültücü canlılardır. Nemli bölgeleri, çukurlukları, yol kenarlarını ve bitki diplerini severler. Siyah, kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı, turuncu veya mor renklerde olabilirler. Vücutlarından 30 kata kadar uzağa zıplayabilirler. Bazı türlerin uçuş kabiliyeti de vardır. Sadece erkekleri gürültücüdür, dişilerin böyle bir özelliği yoktur. Erkek cırcır böcekleri çiftleştikten sonra dişisini yakında tutmak ve başka bir erkekle çiftleşmesini önlemek için şarkı söyler. Mükemmel görüşleri vardır. Antenleri ise avlarının hareketini tespit edebilir ve yiyecek bulmalarını kolaylaştırabilir.

Cırcır avcıları arasında kaplumbağalar, semenderler, kertenkeleler, küçük yılanlar, kurbağalar,  sıçanlar,  yarasalar , fareler , kuşlar, karıncalar ve arılar bulunur. Kamboçya, Laos, Tayland ve Vietnam da dahil olmak üzere Asya’nın güney kesiminde kızartılarak tüketilen cırcır böcekleri atıştırmalık olarak sıkça tüketilir. Şans getirdiği inanışı 19. yüzyılda zirveye ulaşmış olsa da cırcır böcekleri hala evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır. Brezilya’da ise durum farklıdır. Cırcır böceği bazen yaklaşmakta olan bir yağış veya bir mali kayıpların işareti olarak alınır.

Cırcır böcekleri gece hayvanıdır, gündüzleri saklanmayı tercih ederler. Ne yazık ki uzun ömürleri yoktur. Doğada 1 yıla kadar yaşayabilen cırcır böcekleri şanslı sayılır. Cırcır böcekleri etçil ve otçul beslenebilme özelliğine sahiptirler. Bilim adamları bu canlıların çıkardığı seslerden o anki hava sıcaklığının ölçülebildiğini iddia ediyor. Sekiz saniye boyunca saydığınız ötüş sayısına 5 ekleyerek hava sıcaklığının kaç derece olduğunu bu doğal termometre canlılardan öğrenebilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir