Cloud Hosting Nedir?

Google Cloud Platform – App Engine; Google’da kullanılan aynı altyapı üzerinde, uygulamaları oluşturmak ve barındırmak için tanıdık teknolojileri kullanan bir hizmet platformudur. İnşa ve ve geliştirme için hepimizin tanıdık olduğu araçları kullanır. App Engine; otomatik olarak düşük veya yüksek yoğunluklu trafik aldığınız saatleri ayarlar. Özetlet Google’daki tüm uygulamaların %99.5’na hizmet veren bir altyapıyı kullanırsınız. Nispeten Amazon, Heroku gibi daha çok kullanilan diğer bulut servislerine nazaran daha ucuzdur.

Google da her ne kadar bizler için hep bir “Arama Motoru” olarak kalsa da çok önemli geliştirmelerin altına imzasını atan, geniş yelpazede teknolojik çözümler üreten bir şirket. Dev şirket piyasadaki oturmuş rakiplerine göre aynı veri için yüzde 50 daha düşük bir fiyatlandırma sunacaklarını açıkladı.

Uygulamalarını ve servislerini barındırmak için Google’ın sahip olduğu teknoloji ve bilişim gücünden yararlananlar veya yararlanmayı düşünenler için Google Cloud Platform’un yavrusu olarak duran Google Compute Engine’in kapsamının genişletilmesi ve daha geniş bir kullanıcı kitlesinin erişimine açılması önemli bilgilendirmelerden bir tanesi oldu.

Dev arama motorumuz Google; Amazon Web Servisleri (AWS) ve altında yer alan Elastic Compute Cloud ile daha güçlü bir biçimde rekabet etmek isteyen platformunu yeni güçlerle donattı. Daha düşük yoğunluklu planlamalar için paylaşımlı çekirdek ara birimleri, genişletilmiş yönlendirme, 10 TB boyutuna sahip sürekli diskler ve dakika başına fiyatlandırma gibi hizmetleriyle artık kurumlar Google’dan daha hesaplı ve verimli hizmetler alabilecek. Bu arada yine unutmadan ekleyelim Google, App Engine barındırma servisine PHP desteğini de ekledi, böylelikle sunucuların WordPress tabanlı CMS sitelerin kurulumu için kullanılması da mümkün hale geldi. Öte yandan Google Cloud Datastore adı verilen yeni bir hizmeti de duyurdu. Google bu atağıyla AWS’nin bulut tabanlı depolama servislerine resmen savaş açtı.

Tabii bulut bilişimde adı geçen Cloud Hosting şirketleri sadece Google ve Amazon’la sınırlı değil. Microsoft’un da önemli adımları var biliyorsunuz:

Cloud hosting nedir?

Kimi çevrelerde Hybrid Cloud teknolojisi olarak da bilinen yapı, birbirinden bağımsız ve yüksek donanım özellikli fiziksel sunucuların tek bir omurga üzerinden idaresine dayanıyor. Bulut Hosting olarak akılda daha kalıcı olacak olan hizmet; birden çok sunucu (server) üzerinden web sitelerimizi kesintisiz yayınlama imkanı sunmakta. Klasik hosting işlerini ise hatırlarsınız; firma müşteriye bir sunucu kiralar, işletim sistemi, uygulama sunucusu ve veritabanı sunucusu müşteri tarafından kurulur. Tüm güvenlik alan kişinin sorumluluğundadır. Keza ziyaretçi sayısı arttığında clustering yapmak da alan kişinin takibindedir. İşletim sistemini, uygulama sunucusunu ve veritabanı sunucusunu yine biz güncelleriz.

Bulut teknolojilerinde ise tek sorumluluğu uygulamamızı kodlamak. Bunun dışında bizlere başka bir sorumluluk verilmez. Sitemiz ya da sitelerimizin hangi sunucu üzerinde çalışacağını, hangi SQL veritabanını seçeceğini, işletim sisteminin belirlenmesi gibi işleri müşteri takip etmez. Hosting firmasına yalnızca war (ROOT.war) dosyasını emanet ederiz bu kadar. Güncelleme ve cluster işlemleri tamamen tek taraftan optimize edilmiştir.

Bu yeni dünyada uptime süresini yüzde yüze çıkarma amacı mevcuttur. Daha net ifadelerle izah etmek gerekirse, tek bir server üzerinden yayın yapan bir web siteniz mevcut ve server çöktü; bunun sonucunda da sitenizde kesintiler oldu diyelim, başka bir deyişle uptime süresi tabana vurur. Ama Cloud Hosting’de takılan bir web sitesinde ise belirli bir sunuda bir kesinti olduğu zaman diğer sunucudan siteniz yayına başlar böylece saniye bile kesinti olmadan siteniz hayatına sorunsuz olarak devam eder.

Cloud Hosting

Daha az maliyete kesintisiz hizmet satın almak isteyen büyük siteler – yani günde binlerce ziyaretçisi olan; yaptığı reklam anlaşmalarının basit kesintiler nedeniyle sekteye uğramasını istemeyenler bu yöntemi (Cloud Hosting) seçer.

Buradan bulut platformlarını (Cloud Hosting) inceleyebilir kendinize uygun olanı seçebilirsiniz arkadaşlar. Bulut teknolojileri esas olarak sorunsuz bir hizmet sunarak mükemmelliği hedefler. Birbiriyle bağlantılı sunucular tek bir data center’a bulunmaz. Bunun en büyük nedeni data center’da görülebilecek olası bir aksaklık neticesinde bütün sunucular etkilenebileceği için bulut hosting işinin de bir anlamının kalmayacak olmasından ileri gelir. Halihazırdaki sunucumuz; tüm ilgili dosyalarımızı tek bir dosya halinde sürekli bir dönüşüm halinde yedekleyerek diğer yedekleme sunucusuna yollar, bunun sonucunda da, aktif sunucuda bir hata meydana geldiğinde diğer sunucuya dosyamızı hemen göndererek sitenin işleyişine kaldığı yerden devam etmesine olanak verir.

Cloud Hosting için yabancı firmaları tercih etmelisiniz. En azından ben öyle yapıyorum. Ortada türlü şarlatan dolandırıcı var bilginiz olsun.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir