Çocuklarda Göz Muayenesinin Önemi

Çocuklarda gözle ve görme ile ilgili bir şikayet bulunmasa dahi eğitim öncesi aylarda; 6.ay öncesinde, 3 ve 5 yaşlarında ve okul öncesi mutlaka göz muayenelerinin takip edilmesi gerekir. Bilinenin aksine, görme kusursuzluğu göz sağlığındaki tek kriter olmamakta. Göz muayeneleri esnasında sadece görmedeki keskinlik değil, birçok diğer önemli husus da incelenmektedir. Çocuğun eğitim hayatına atılması ile beraber görmenin önemine varması ve o yıllara kadar detaylı göz muayenesinin ihmal edilmiş olması aileler için sıkıntılı neticelere yol açabilmektedir.

Çocuklarımızdaki göz hastalıkları birkaç aylık bebekken dahi tespit edilebilmektedir. Çocuklarımızda sıkça görülen; doğuştan ya da 1 yaşına kadar ortaya çıkan göz rahatsızlıklarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Doğumsal oluşan kataraktlar, yenidoğan göz tansiyonu, gözyaşı kanalındaki tıkanık, göz tümörü (retinoblastom), göz kayması ve tembelliği.

Çocuklarımızın detaylı göz tetkikleri; biyomikroskop, ışıklı kalem, bilgisayarlı refraktometre gibi çeşitli çocuk muayene aletleri ile takip edilir. Bazı zamanlarda göz damlaları ile daha detaylı incelemeler istenebilir. Eğitim öncesi çocuklarımızda uygun göz muayenesi için çocuğun herhangi bir şikayette bulunması istenmemelidir. Bununla beraber vakit geçirmeden bir göz hekimine danışılması gereken hususlar ise şunlardır:

3 aylık olmasına rağmen bakışlarında odak sorunu bulunan bebekler, ailedeki göz hastalıkları, tek gözü kapayarak bakma, yakından okuma ve televizyonu çok yakından izleme, gözleri kısarak bakma, okuduğu yeri kaçırma, baş ağrısı ve düşük performans.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir