Cübbeli Ahmet Hoca Hakkında Bilinmeyenler

Sonraki tarihlerde; “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak ün kazanacak; vaiz, fakih ve hafız Ahmet Mahmut Ünlü, 27 Şubat 1965 tarihinde İstanbul Fatih Çarşamba’da dünyaya geldi. Aslen Giresun Görele nüfusuna kayıtlı Ahmet Hoca, Nakşibendi tarikatı İsmailağa kolunun önde mühim kişilerindendir. 1997 yılına kadar demir ticaretiyle iştigal eden varlıklı bir ailesi olmasına rağmen klasik medrese usulünde eğitim gördü. Aile büyüklerinin Özbekistan’ın Buhara kentinden göç ettiği bilinmektedir. İlköğrenimini dışarıdan tamamlamış, 12 yaşından itibaren kürsülerde vaazlar vermeye başlamıştır.

Çocukluğundan itibaren cübbe giyen Mahmut Ünlü’yü yaşıtlarından ayırabilmek için böyle bir lakap takılır. Sonrasında da devam eder.

Cübbeli Ahmet Hoca Hakkında Bilinmeyenler

Cemaatin mecmuası Lalegül dergisinde dualar ve söyleşileri yayımlamaktadır. Hayatını telif gelirleriyle sürdüren Cübbeli Mahmut Hoca, çevresinde tanınmasına rağmen geniş ölçüde ilk kez adından 1999 senesinde söz ettirdi. 17 Ağustos Depremi sonrası kullandığı ifadelerin bir kısım yayın organları tarafından çarpıtıldığını savunan Ahmet Mahmut Ünlü; iki yıl yedi ay üç gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı. Beykoz Çavuşbaşı semtindeki 20 dönüm arazi üzerine kurulan Külliye’nin hazine arazisi üzerine kaçak inşa ettirildiği iddiaları ise mahkemelik oldu.

Cübbeli Ahmet Hoca

Yeni yorumlara ve reformist görüşlere “Amerikan İslamı” diyerek karşı olan ve “diyalogcular” eleştirisini getiren Ahmet Mahmut Ünlü, İslam dininin Ehl-i Sünnet anlayışına göre yaşamanın gerekliliğini savunur. 2006’daki Jet Ski’li fotoğrafları sonrası tekrar gündeme geldi; 2009 senesindeki “Barbie bebekler erkekleri tahrik ediyor fetvası” sonrası Habertürk’de Teke Tek programına konuk oldu. Program ve kanal; tarihinde alamadığı rating oranına sayesinde ulaşmıştır. Diğer cemaatlerin aksine “Yahudi ve Hristiyanlar cennete giremez.” tezini savunur.

12 Ekim 2011’de çete operasyonu (Karagümrük) kapsamında gözaltı kararı uygulanıp sonrasında yeniden tutuklandı. 7 Aralık 2012 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu. TV ve internet yayıncılığından en iyi şekilde faydalanan vaiz konumundadır. Cemaatin bir de uydu üzerinden yayın yapan özel kanalı mevcuttur. 2015 yılı itibariyle 63 yazılı eseri mevcuttur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir