Define | Defineyi Cinler Korur Aman Dikkat

Define bulup zengin olmak vasat zekaya sahip her insanın hayali olsa da pratikte büyük tecrübe gerektirir ve gayet zordur. Arkeolojik ve jeolojik metotlardan faydalanmak, temel madencilik bilgisine – kazı-maliyet bilançosu yapabilme yeteneğine sahip olmak, teknolojiyi etkin kullanmak, işaret dilini ve Geometriyi bilmek ilk akla gelen kurallardan. Olay kazmayla toprağı eşelemek basitliği ile anlatılabilecek bir hadise değil. 

Sınırlarımız içindeki hazinelerin yerlerinin sürekli değiştirildiği, Hz. Mehdi’nin Altın Çağ ile beraber bunları çıkartıp arazi sahiplerine kadife keseler ile vereceği yönünde bir inanış da mevcuttur. “Makinayı getiriyoruz sinyal alıyoruz – kazıyoruz yok.” gizemiyle anlatılan hikayeler, “gömü yer değiştirdi” tezini kısmen destekler nitelikte.

büyü ve büyücülük

Yerin tarihçesi ve geçmişi araştırıldıktan, gerekli mercilerden izin alındıktan sonra mekanda işaret ve kalıcı nesne aranır. Tılsım, tuzak gibi yanıltıcılara dikkat edilmesi şarttır. Defineci doğaya ve çevreye saygılı olmalı tahrip etmemelidir. Özünde “Altın Avcısı” olan defineciler; toprağın bir taşın, veya kayanın altına konmuş değerli metal objeleri bulmak için çeşitli yöntemler kullanırlar. Kullanılan en temel yöntem toprağın altındaki metalleri tespit edebilen elektronik cihazlardır. Kıymetli metalleri tespit etmek, define aramaya uygun olup olmadığı kanıtlanamayan sismik restivite türü cihazların işi değildir. Metal tespitinde kullanılan en önemli cihazlar pals indüksiyon cihazları veya indüksiyon balans sistemlerdir. Kazıklanmamak için internet veya TV üzerinden ürün almamaya dikkat edin.

Mekan hakkında detaylı bilgi edinmeli ve bir kaç gün kalınacaksa bölgedeki jandarma ekiplerinden kamp için izin alınmalıdır. Uzun yürüyecek gücünüz yoksa geri dönün. Bölgeden eşek kiralamak bütün ahaliye “ben define aramaya gidiyorum” demektir.

Define ararken gerekli şu malzemeleri bulundurmak şarttır: Alan tarama ve nokta tespit cihazı,  kazma-kürek-balyoz-murç-keski beşlisi, 5×5 cm kalınlığında ip ve 40 cm boyunda kazıklar, emniyet şapkası, kalın sicim ip, gaz maskesi, muhtelif boylarda çapa, mala, fırça, el arabası, makara sistemi ve kova, elek, el feneri ve kaliteli bir pusula.

Cinlerin kendiliğinden defineyi sahiplenmesi, bekçi olarak bırakılması ya da meleklerin bekçi olarak beklemesi durumları define arayanların sıkça dile getirdiği mevzulardandır. Müslüman tarafından gömülmüşse malı melekler korur inancı da mevcuttur. Cin padişahları ya da askerleri tarafından korunan büyük çaplı hazineler ise hiçbir zaman çıkartılamayacağı ifade edilir. O gömünün, Mehdi resulün yeryüzüne inişine kadar korunacağına söz verilmiştir. Kazı yapanların canı tehlikededir. Yahudi ve diğer dinlere tabi olan cinler için farklı metotlar mevcuttur. Cinleri uzaklaştırmak ve bölgedeki büyüyü bozma için tertipler ve dualar mevcuttur.

Dini gömüler, savaş gömüleri, Ermeni gömüleri, şahıs veya eşkıya gömüleri gibi türlü çeşitleri vardır. Rüya ile horozla ve hardalla define bulma metotları da mevcuttur ancak en sağlıklı olan yasal izinleri almak ve profesyonel ekipmanla işe başlamaktır.

Gece geç saatlerde, karanlıkta, kazı çalışmalarının yorgunluğunda ve kaçak kazı esnasında olmayan olayların anlatılması; görünmeyen nesneleri görülmesi, yaşanmamış anların yaşanmış gibi anlatması definecilerin yine sıkça yaşadığı hadiselerdendir. Kazı ile birlikte çok şiddetli rüzgar, yağmur ve sel durumlarının bir anda görüldüğü anlatılır. Derviş, hoca, papaz sanrıları, inilti ve sesler, kurbağalar, yılanlar vs türlü sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. En doğru yol gündüz kazıya dinlenerek devam etmek olacaktır.

Define peşinde koşarken akıl sağlığından olan çok sayıda insan duydum. Bu tip işlerin peşinden koşmamanızı tavsiye ederim.