Deliler Cennete Giremez mi? → İşte Cevabı

Akıl sağlığı yerinden olmayan kimselerin ya da mecnunların Cennet’e giremeyeceği bilgisi yanlış bir ifadedir. Bilâkis Cehennem’e giremez denilebilir. Şöyle ifade etmek daha doğru olabilir, akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler günah işlemekten muaftırlar. Hal böyle olunca mahşerde sorgulanmaktan da muaftırlar. Dolayısıyla onlara azap edilmez ve yüce Mevla (CC) rahmeti ile bu kimseleri kucaklar. Rahmet onlara Cennet’in kapılarını sonuna kadar açar.

Nitekim Peygamber Efendimiz (SAV) hadisinde; “‘Üç kişiden kalem kaldırılmıştır: 1- Ergenlik yaşına gelinceye kadar çocuktan, 2- Uyanıncaya kadar uyuyandan ve 3- Aklî dengesi yerine gelinceye kadar deli ve benzeri kişilerden.” buyurmuştur. Deliler de nihayet, Allah’ın (CC) lütfuyla ve izniyle Cennet’e girerler görüşü İslam uleması arasında ağırlık kazanmış bir ifadedir.

Zihinsel engelliler ve delilerin tümü hesapsız cennete girecekler. Sonradan delirenler ise, akıllı oldukları dönemden sorgulanacaklar.

Akli melekesini sonradan kaybeden kişiler ise, işledikleri önceki günahlarından dolayı azaba değil, affa ve rahmete daha yakın durmaktadırlar. Zira sizinde bildiğiniz üzere hastalıklar günahlara kefaret olarak gelir, sabun gibi günahların kirlerini yıkayarak temizler, ağacın meyvelerinin dökülmesi gibi kişinin günahlarını döker. Dolayısıyla ister akli olsun olsun, isterse fiziki olsun sıkıntılar, rahatsızlıklar ve hastalıklar Allah’tan (CC) bize gelir..

Yüce Mevla, iman ve ibadet bakımından kullarından gücü yetmediği şeyleri istememiştir. Bu sebeple, Müslüman iken delilik hali hasıl olan, uykuda olduğu sırada ölen kimse, bu halinde imanlı bulunduğunu tasdik etmiyorsa da, Müslümanlığı halen etmektedir. Kâfir olduğunda deliren de küfrünü ilan etmiyorsa da, önceki küfür hâli aynen sürmektedir.

Deliler Cennete Giremez mi? → İşte Cevabı başlıklı bu yazımızda sizlere; deliler cennete girecek mi cübbeli, delilerin ahiretteki durumu, deliler toprak mı olacak, akıl hastalarının ahiretteki durumu, zihinsel engelliler cennetlikmidir, sonradan deli olanların ahiretteki durumu, zihinsel engelliler ahirette ki yeri, cennette akıl olacak mı arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.