Deniz Fenerleri Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz feneri, üst kısımda parlak bir ışık barındıran, seyir halindeki gemilere ışığıyla yol göstererek tehlikelere karşı uyaran sahil yapılarıdır. Denizlerdeki trafik ışığı olarak nitelendirilebilir. İlk deniz feneri 3. yüzyılda inşa edilen İskenderiye Feneridir. Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak bilinen yapı, yüzyıllar boyunca gemilere yaktığı ateşi ile yardım etti. İskenderiye Feneri, 135 metrelik yüksekliği ile tarihte yapılmış en büyük ve en yüksek fenerlerden birisidir. Konuyla alakalı farklı tezler de var. Dünyanın en eski deniz fenerinin, İspanya’nın La Coruna limanının girişini bekleyen ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Hercules Kulesi olduğu düşünülmektedir. 1. yüzyılda inşa edilmiştir ve halen aktiftir.

Suudi Arabistan Cidde’de bulunan 133 metrelik fener faaliyette olanlar içinde en yüksek deniz feneri olma özelliğini taşır. Beton ve çelik kullanılarak inşa edilmiştir. Şehrin liman girişinin sol tarafında yer alır. En pahalısı için de bir istatistik paylaşmışlar. Amerika’da inşa edilen en pahalı deniz feneri, Kaliforniya Crescent City yakınlarındaki St. George Reef’dir. İnşası 10 yıl alır ve 715.000 dolarlık bir maliyet çıkarır.

Başlangıçta deniz fenerleri balina yağı kullanılarak ateş ile yakılırdı ancak zamanla petrol ve elektrik mum ve ateşin yerini aldı.

  • 115’den fazla deniz feneri ile Michigan, herhangi bir ABD eyaletinin daha fazla deniz fenerine sahiptir.
  • Deniz feneri bekçiliği 19. yüzyıla kadar kadınlara teklif edilen bir işti.
  • Gelişmelere rağmen deniz fenerleri, hala seyrüsefer sırasında denizcilere yardımcı olmaktadır.

1782’de İsviçreli bilim adamı Aime Argand tarafından icat edilen Argand lambası, dumansız alevi ile deniz feneri tarihi adına bir devrim yarattı. 1759’da ise İngiliz mühendis John Smeaton bilindik deniz feneri formunu bizlere tanıttı. Birbirine kenetlenen taş blok şekliyle düşünülen deniz fenerleri daha güçlü ve dalgalara dayanır hale geldiler. 1821’de Fransız Fizikçi Augustine Fresnel, ışığın yüzde 85’ini yakalayıp odaklayacak yeni bir mercek geliştirdi.

Deniz feneri, denizcilerin gün boyunca onları seçebilmesine yardımcı olmak için farklı şekilde boyanmıştır. Örneğin, bir deniz fenerinin çevresi arka planı karanlıksa beyaz renge boyanır. Kırmızı da sık tercih edilen renklerden birisidir.