Detoks Hakkındaki Tüm Bilgiler

Vücuttaki toksinleri atabilmemiz için uygulanan bir perhiz seçimi olarak detoks son yıllarda özellikle ülkemizde de son derece popüler bir halde. Genelde mevsim geçişlerinde uygulanacak; çiğ sebze, meyve, meyve suları ve müsliden müteşekkil, vücutta biriken toksinleri atmak için yapılan ve yaklaşık 10 gün süren özel bir beslenme şeklidir. Detoks esnasında; kahve-çay-seker, tütün ve alkol alınmaz mümkün mertebe işlenmiş ürünler yenmez. Yeşil salata, elma, greyfurt, portakal ve kivi detoks uygulamalarının baş tacıdır.

10 günlük planın sonlarına doğru sebze ve beyaz et hafif haşlanmış biçimde alarak, vücut eski beslenme programına geçiş yapmak için hazırlanır. ABD ve İngiliz Diyetisyenlerin ortaya attığı ‘detoks öldürebilir’ iddiasını da atlamamanızı öneririz.

Zihinsel olarak da bir dinlenme aranır. Mucize başlığı ile pazarlanan uzak doğu gıdalarından ve magazin programlarından uzak kalmak ve web üzerinden pazarlanan gıda takviyelerine itibar edilmemesi gerekir. Izgara’dan uzak kalmak ve sık doktor kontrolünden geçmek mühimdir. 3-4 gün süresince; 5 elma, 5 muz yemeden önce bir hekime danışmak gereklidir. Sıkı bir disiplin aranan bu zor perhizde; deniz ürünleri, süt ve tam süt ürünleri, kırmızı et ve yumurta gibi pek çok gıda yenilmez içilmez. Çiğ meyve-sebze, bunların suları, enginar sapı, havuç ve elma favori detoks besinleridir. Yeşillik içinde darı ya da pirinçten mamul lapa kıvamlı pilav tercih edilebilir. Baldo yerine jasmine pirinç tercih edebiliriz.

Detoks ve dikkat edilmesi gerekenler!

Detoks, kelime manasıyla detoksifikasyon ifadesinin kısalışıdır. Vücuda zarar veren toksik maddelerin, başta karaciğer olmak üzere, organlar tarafından vücuttan atılışı sürecine denmektedir. Hamileler, emziren bayanlar, tansiyon, diyabet ve gut rahatsızlıkları bulunanlar, kalp-damar sağlığı bakımından takip altında olan kişiler, kanser hastaları ve çocuklar kesinlikle detoks yapmamalı. Uyku bozukluğu, aşırı stres, fazlaca güneşte kalmak, mangal gibi sağlıksız besinler, tütün ve alkol kullanılması, çevre kirlilikleri, durağan yaşam ve yetersiz-dengesiz beslenmek detoks için uygun bulunmasa da uygun koşullar olabilir.

Aç kalmamamız ve 2.5 saatlik sürelerde yememiz tavsiye edilmekte. Bir çok programda sabah saat 7’de ılık su içine limon suyuyla başlayan detoks perhizleri, akşam 7’de yine aynı şekilde tamamlanır. Erken yatılması şarttır. Kimilerine göre “modern çağların hurafelerindendir” kimisine göre de arınma ve kilo kaybı için son derece etkin ve başarılı bir yöntemdir. Karbonhidratlardan uzak kalmak, trans yağ tüketiminden kaçmak, beyaz ürünlerden kaçıp düzenli spor yaparak zaten yolun önemli bir miktarını kat etmiş bulunuyorsunuz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir