Devalüasyon Hakkında Özet Bilgiler

Kelime anlamı olarak Devalüasyon, sabit kur yapılarında; ödemeler dengesi sürekli açık veren ülkelerin ulusal para biriminin dış satın-alma gücünün, mevcut hükumetçe alınan bir kararla düşürülmesi işlemidir. Başka bir deyişle ve özetle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke paraları karşısında değer kaybettirilmesidir. Bu yolla ithal malların fiyatları artarken yerli malların da fiyatı aşağı çekilmiş olur.

Tarihe baktığımız zaman eski Yunan ve Roma dönemlerinde devalüasyon, paranın içerdiği maden miktarının azaltılması yoluyla yapılmaktaydı. Belli bir altın ve gümüş miktarıyla basılan sikke miktarının artışı, para değerinin düşürülmesi gibi bir sonucu doğurmaktaydı. 19.  yüzyılda yani 1800’lerde ise kâğıt para miktarının arttırılması sonucu meydana gelen enflasyon, iç piyasadaki fiyatların artışı ve banknotların altına tahvil kabiliyetini yok ederek, para değerinin düşüşüne yol açmıştır. Böylece milli para biriminin karşılığı kabul edilen altın miktarı indirilmiş ve kambiyo kurları da buna göre revize edilmiştir.

Devalüasyon

Şimdiler, madeni para, altın para sistemi olmadığından yerli para biriminin değerinin düşülmesine, iç fiyatların yükselmesi sonucu elde edilemeyen döviz gelirleri dolayısıyla girişilmektedir. Başlıca ihracatı teşvik etmek için yerli para birimi değeri, belli bir yabancı para esas alınmak suretiyle dengelenmektedir. Ancak bu tür bir uygulamanın başarı elde edebilmesi için, devalüasyon sonrası iç fiyat artışının önlenmesi, yabancı ülkelerin ithalat kısıtlamalarına başvurmaması şarttır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir