Dinozorlar Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler

Yunanca’da korkunç kertenkele manasına gelen, bir vakitler ‘bir cins kertenkele sanılan’ Dinozor, yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon yıl önce görüldü. 65 milyon yıl önce ise, 1000 civarındaki dinozor türünün nesli tükenmişti. Türkçe’de yaygın; fakat yanlış olarak “dinazor” diye yazıldığı da olur. 160 milyon yıl Dünya üzerinde her kıtada yaşadılar. Çevreye olan uyumları, su geçirmez derileri sayesinde kuru kalmaları, oldukça sert kabuklu yumurtaların yavruların yaşamasına imkan vermesi, otobur (sauropod) – etobur (theropod) türlerin kolayca yiyecek bulmaları gibi sebeplerle bu kadar uzun yaşadıklarına inanılır.

En kalabalık otçul dinozorlar, “apatosaurus” ve “brachiosaur” olarak kayıtlara geçer. Bu arkadaşlar gelmiş geçmiş en devasa hayvanlardandı. Apatosaurus, 30 ton ağırlığa ve 21 metre uzunluğa ulaşabiliyordu. Diğer otçul dinozorlar, kendilerini etçil akrabalarından koruyacak özel silahlara sahipti. Örneğin triceratops, başında üç boynuz taşırken, ankylosaurus çıkıntılı kemiklerle korunuyor, styracosaurus’un kuyruğunda ise sivri dikenler bulunuyordu. Bu kadar büyük olanların yanı sıra yaklaşık 5,5 kg ve 60 cm’lik küçük dinozorlar da vardı.

Dinozor

230 milyon yıl önce yaşamış ”Herrerasaurus” isimli dinozor 1988’de Chicago Üniversitesi profesürlerinden Paul Sereno tarafından bulunur. Bu dinozor en eski dinozor olma özelliğine sahiptir. 2 ton ağırlığı ve 9 metre uzunluğu ile Stegosaurus ise ceviz büyüklüğündeki beyni ve bir kamyon büyüklüğündeki gövdesi ile ters orantının ilk örneğiydi.

Bilim insanları bu canlılarla ilk kez, İngiliz doğa bilimci Sir Richard Owen sayesinde 1800’lerde tanıştı. Owen; Dinozorları, 1841’te, Yunanca “deinos” (korkunç) ve “saurus” (kertenkele) anlamındaki iki sözcüğün birleşmesinden meydana gelen “dinozor” adıyla adlandırdı. Ancak fosillerine yönelik çalışmalar, 1900’lerin ikinci yarısında gerçekleştirildi.

Nitekim, bu hayvanların 600 kadar çeşidinin neredeyse yarısı 1970’ten sonra bulundu. 160 milyon yıl önce, dinozorlar Dünya üstündeki en hakim hayvan topluluğuydu. Ancak, 65 milyon yıl önce, kısa süreli ve şiddetli iklim değişikliği ile çok kısa bir sürede soyları tükendi. Ayrıca yok olmaları ile ilgili volkanik patlama teorisi de bulunmaktadır.

Dinozor

  • Dinozorların uzun bir evrimleşme ile kuşlara dönüştüğünü savunan, gök taşı tezini ters fikirler de mevcuttur.
  • Iguanodon ilk isim verilen dinozordur. 1923’te İngiltere’nin Sussex şehrinde bulunmuştur.
  • Velociraptor gibi bazı türlerinin, bildiğimiz birçok hayvan türüne göre fazlasıyla zeki olduğu anlaşıldı.
  • İnsan koşu hızının saatte 44.72 kilometre olduğu düşünülürse, bir T-rex’ten kaçma ihtimaliniz imkansızdır.
  • T-Rex’in penis boyu yaklaşık 3.6 metre olarak tahmin ediliyor.
  • Yer yüzünden en çok dinozor fosili bulunan yer Amerika’dır. 2. vatanları ise Çin’dir.

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu Sorusuna da Cevap Verelim

1980’de Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez ve jeolog oğlu Walter Alvarez bir göktaşının bu dev nesli ortadan kaldırdığı görüşünü ileri sürdüler. Alvarezler’in bu tezi, 80’lerin sonu ve 90’ların başında ağırlık kazanmış ve ortak kabul olmuştur. Araştırmalar da konuyu destekler niteliktedir. Bu görüş dinozorların sonunun 65 milyon yıl önce yaklaşık 10 kilometre çapında bir gök-taşının Dünyamıza çarpmasıyla yaşandığını açıklar.

Bu gök-taşı saatte 54.000 km hızla Meksika’nın Yukatan Yarımadası açıklarında çarpmış ve çarpma anında 200.000 km³ (her bir kenarı 58.480 tane çamaşır makinesinden oluşan dev bir küp olarak düşünülebilir!) madde buharlaşmış, erimiş ya da yüzlerce kilometre öteye uçmuştur. Çarpma sonucu canlı türlerinin neredeyse yüzde 80’i yok olmuş ve 170 km çapındaki, Dünya’nın en büyük kraterlerinden biri olan Chicxulub krateri meydana gelmiştir. Çarpmanın 100 milyon megaton TNT’lik bir enerjiyi açığa çıkardığına inanılır.

Dinozorlar

Devamında oluşan toz tabakası atmosfere yayılmış, yerküre aylarca karanlıkta kalmış, sıcaklık donma derecesine kadar düşerek asit yağmurları yaşanmıştır. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması besin zincirini etkilemiş ve bu felaketler de dinozorların sonunu hazırlamıştır. Dünya güneş görmeyince buz devri oluşmuş ve Dinozorlar da bu sırada ölmüştür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir