Dış Gebelik Tam Olarak Nedir?

Erken evrede tespit edildiğinde operasyonsuz tedavisi mümkün olabilen dış gebelik (ektopik gebelik de denir); embriyonun rahim içi yerine normal yeri olmayan başka bir yerde ve sıkça Fallop tüpüne yerleşilmesi ve gelişimi sonrası meydana gelen normal dışı bir gebelik halidir. Belirtilen bölgede gelişimine devam eden embriyo, bir müddet sonra çevresindeki dokuyu adeta eriterek belli bir vakit sonra mevcut damarlardan biri ya da birkaçının yırtılmasına ve bunun sonrasında da kanamalara sebep olur. Dış gebelik en büyük ve hayati tehlikeyi bu kanama ile oluşturur.

Geç kalınmış dış gebelik durumlarında yaşanan bu kanamaları durdurarak hayati tehlikeleri ortadan kaldırmak için ameliyat gereklidir.

Başarılı erken tedaviler ve tanı yöntemleriyle dış gebelik, henüz iç kanama oluşturmadan tespit edilebilir ve enjeksiyon şeklindeki terkiplerle ameliyatsız kontrol altında tutulabilir. Ameliyatsız tedaviler, erken tanı konulduktan sonra %90’lık başarı oranlarına ulaşır. Dış gebelik rahatsızlığı ya da durumu, embriyonun rahim içine ulaşım yolunun tıkanmasıyla oluşur. Spiraller, hap ve iğneler gebeliği engellemede son derece başarılı olmalarına karşın tüplerdeki gebeliği gidermede başarısızdırlar ve oluşan “kaçak” hamileliğin dış gebelik olma riski de yüksektir. Dış gebeliğe rastlanma aralığının en sık 35-44 yaş civarında görüldüğü hekim verileriyle tespit edilmiş durumdadır.

Çeşitli cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar geçirilmiş olması, tüplerin etrafında var olan yapışıklıklar, daha önce benzer dış gebelik geçirilmiş olunması, ileri yaşlarda olmak, çok sayıda kürtaj geçmişine sahip olmak, tütün ve alkol ürünleri kullanımı ve genital kitleler bu sorunu tetikleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Dış gebeliğin özellikle son senelerde artış göstermesinin en önemli sebepleri cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların sıklığındaki artış olarak yine öne çıkmaktadır. Yeryüzü genelinde tanısı konmuş 1000 gebelikten 16’sının dış gebelik olduğunu ve bu sayının son 50 yıla göre beş kat arttığı da bir başka mühim veridir.

Dış gebelik ve belirtileri:

Dış gebelik erken haftalarda neredeyse hiçbir belirti sunmaz. Normal bir gebelik benzeri adet gecikmeleri görülmeleri yaşanır ve gebeliğin diğer belirtilerine de rastlanır. Ancak kısa bir zaman sonra; gebeliğin ilerlediği anlardan itibaren hastalarda “belirsiz” ağrılar baş gösterir. Bu ağrılar, duyarlı ve bilinçli bir hastanın doktoruna görünmesini sağlar ve en erken vakitlerde tanı koyabilmek mümkün olabilir. Gebelik haftalarda ilerledikçe bu ağrılar yükselebilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir