Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Çoğu kadının merak ettiği; doğum kontrol hapı kimler tarafından kullanılmalı ve kimler tarafından kullanılmamalı mühim sorusuna cevap verelim: Damar tıkanıklığı sorunları olanlar, bu sorunlara bağlı diyabet, ciddi karaciğer rahatsızlıklarına sahip olanlar, meme veya üreme organlarında habis tümör bulunanlar, ciddi migren takibine sahip kişiler, karaciğerinde iyi ya da kötü huylu tümör varlığı tespit edilenler, ailevi kan lipid yüksekliği olanlarla birlikte; gebelik ya da bunun şüphesini taşıyanlar hekim tarafından başka doğum kontrol yöntemlerine yönlendirilirler.

Doğum kontrol hapı; kalp damar hastalıklarında ve diğer kalp hastalıklarında sakıncalar doğurur. Ayrıca sebebi tespit edilemeyen kanamalar görülüyorsa doğum kontrol hapı kullanımı yine uygun değildir. Bilinen yahut şüphe edilebilen meme kanseri hallerinde kullanılmaz. İlacın içinde mevcut herhangi bir maddeye karşı duyarlılığa sahip ve bu durum bilinen kişilerde de ilacın kullanımı son derece sakıncalı olacaktır. 35 yaş üzeri kişilerin ve tütün bağımlılarında da pıhtılaşma artışı oluşturma riskleri sebebiyle kullanımı sakıncalı olmaktadır.

Oluşturabilecekleri sağlık problem riskleri de atlanmamalıdır. Barındırdığı östrojen nedeniyle, kanın pıhtılaşma eğilimini yükseltmesi en korkulan yan etkilerindendir. Şimdilerde kullanılan düşük dozlar nedeniyle, mevcut risk çok düşük seviyelere inmiş durumdadır. Karaciğer enzimleri yoluyla reaksiyona geçtiğinden yukarıda da belirttiğimiz gibi karaciğer hastalığı varlığında kullanılmazlar. Terkibi nedeniyle migren ağrılarını tetikleyebilir veya var olan migreni daha da artırabilir. Anemi hastalığı bulunanlarda var olan damar tıkanma riskini artırabileceğinden kullanılması önerilmez. Doğum kontrol hapı içerdiği düşük doz sebebiyle şişmanlığa yol açmaz.

Toparlayacak olursak; doğum kontrol hapı yan etkilerini şöyle özetlemek mümkün: damar tıkanıklığı riskinde artış, bulantı kusma ve baş ağrıları, yüksek tansiyon sorunu, lekelenme tarzı görülen kanamalar, adetlerin miktar olarak çok azalması veya olmaması, depresyon ve libido da azalma, kilo alımı yahut verilmesi, karaciğer enzimlerinde değişim yaşanabilmesi, genital bölgede mantar enfeksiyonu, yüzde lekelenmeler sivilce ya da tüylenme, karaciğerde selim tümör oluşumu.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapları; monofazik olara da bilinen 21 veya multifazik olarak tanına 28 veya 24 günlük paketler halinde bulunur. Hapları alırken, günün aynı saatinde almaya özen gösterilmelidir. Beraberinde antibiyotik gibi başka ilaç alınıyorsa mutlaka ilaç etkileşimi hekimler tarafından kontrol edilmelidir. Bazı ilaçlar doğum kontrol hapı etkisini azaltabilmektedir.

21 adet haplık paketlerde; sadece ilk kez kullanmaya başlanacaksa, kutudaki ilk hap, adetin ilk 5 günü içinde alınmaya başlanır. Her gün 1 hap şeklinde devam edilir. Tüm kutu bitince, 7 gün aradan sonra 8. gün yeni kutuya başlanır. Bu yedi günlük arada adet kanaması görülür. Kanama sürse bile 8. gün yeni kutuya geçilmelidir. Eğer 28 veya 24’lü haplar var ise, üzerinde 1. gün yazan ilaca başlanarak devam edilir. İlk 3 ay süresince, kullandığınız anlarda lekelenme vb. kanamalara rastlayabiliriz. Beklenen bir durum olduğu belirtilir. Nadiren doza bağlı olabilir ve değişimi gerekir. Bu tip lekelenmelere rastlandığı takdirde doktorunuzu durumdan haberdar etmelisiniz.

Doğum kontrol hapı yararları nelerdir?

Rahim içi, yumurtalık ve rahim ağzı kanserini azaltıcı etkileri, adet sancılarını azaltması, adet döngüsünü düzene sokması ve kanama miktarını, yaşanan gerginlikleri azaltması, sivilce ve tüylenme sorunlarına etkisi,  fibrokistik meme hastalığı riskini azaltması, karın içi iltihap riskini azaltıcı etkisi, vajinal enfeksiyonların görülme sıklığına olumlu etkisi, dış gebelik riskini azaltması, kemik yoğunluğuna olumlu etkisi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir