Dolu Nedir, Nasıl Oluşur?

Dolu yağması nasıl olur? Dolu nasıl yağar ve nasıl oluşur? Dolu neden yağar sorusunu özetlemek isteriz.

Havada su buğusunun aniden yoğunlaşarak katı hale geçişiyle oluşan; türlü irilik ve yuvarlaklıkta, düzensiz biçimli saydam buz parçaları olarak ifade edilebilecek dolu, havanın üst katmanlarında soğuktan donması sonrası meydana gelir. Yükselen sıcak hava akımı ile, inmekte olan soğuk hava akımının karşılaşması ile oluşur. Sıcak hava akımının aniden yaşadığı ısı kaybı, içindeki nemli havanın donarak, doluyu oluşturan buz tanelerine dönüşmesine yol açar. Dolu, havadaki bazı elektriksel oluşumlardan kaynaklanır görüşü de mevcuttur.

Dolu Nedir, Nasıl Oluşur

Çoğunlukla yaz ve kış mevsim geçişlerinde görülür. Dolu ürünü ve toprağı olumsuz etkilediğinden çiftçilerin sevmediği bir doğa olayıdır. En yoğun dolu fırtınalarının yaşandığı bölge, Kuzey Amerika kıtası, özellikle de Meksika Körfezinin kuzey kesimleridir. 92 kişinin öldüğü kayıtlara geçmiş en büyük dolu fırtınası Bangladeş’in Gopalganj bölgesinde yaşandı. Dolu tanelerinin ağırlığı ise yaklaşık 1 kg olarak ölçüldü.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir