Dördüncü Murad ve Alkol Yasağı

1623 – 1640 yılları arasında hükümdarlık yapan Osmanlı padişahıdır. Babası padişah birinci Ahmet, annesi ise meşhur Kösem Sultan’dır. Henüz 11 yaşında tahta geçti. Saltanatı boyunca ayaklanmalar bastırmış, tütün kahvehane ve alkolü yasaklamış, birçok idam emirleri vermiştir. Seferler esnasında atının üzerinde uyuyabildiği, tahta geçişi sonrasında sünnet olduğu rivayet edilir.

Deli İbrahim olarak da bilinen meşhur padişahın ağabeyidir. Niksir rahatsızlığından dolayı 28 gibi genç bir yaşında hakka yürümüştür. Saltanatını 2 devrede analiz etmek olasıdır. Henüz 11 gibi bir yaşında tahta geçtiğinden dolayı devlet büyük ölçüde annesi Kösem Sultan’ın idaresindeydi. 17 yıl hükümdarlık yaptı. Güçlü heybetli bir kişilik olan IV. Murad ciritte çok iyi ve ok atmada ustaydı. Evliya Çelebi; “Pençe gibi ellere sahip, güçlü kuvvetli biri” olarak tasvir eder. 250 kiloluk egzersiz ağırlıklarıyla çalıştığı da rivayet edilmektedir.

Onunla birlikte olan vezirler, gözlerinin önünde ünlü Hafız Ahmed Paşa’yı Yeniçeriye parçalatmışlar, genç padişahı da dehşetle izletmişlerdir. Osmanlı’da asayiş ve huzur genel olarak bozulmuş, zorbalar kentleri tek tek ele geçirmişlerdi. Delikanlılığı yıllarında idareyi bizzat ele geçirdikten sonradır ki sultan dördüncü Murad, biraz da şiddet yolu ile bütün zorbaları yola getirmiş, devlet hakimiyetini tekrar eline geçirmiştir. Sigara yasaklarını bahane ederek kahvehanelerde toplanan işsiz güçsüz ayak takımını sindirmiş, şiddetli cezaları ve hatta idamlarıyla tekrar idari ve adli nizamı tesis edebilmiştir. Geceleri kılık değiştirip şehirde gezen bir kişidir aynı zamanda.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir