Drift Nedir? | Otomobil ile Nasıl Yapılır?

İlk olarak 90′ların ilk yıllarında Engebeli Japonya’nın dağlık ve virajlı arazilerinden süratle inmeye çalışan japonlar tarafından keşfedilmiş. Esasında bir sürüş tekniği olan drift; kelime olarak, kullanılan aracın (ki bu büyük ihtimalle otomobildir) virajı alma esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir. Bir motorsporu olarak kabul edilmektedir. Kabaca; “viraj sola devam ediyor ise direksiyonu sağa çevirerek” ilerleme şeklinde özetlenebilir.

Ağırlık Transferi ve Acemi Teknikleri olarak iki kısımda incelemek mümkündür. Bahsettiğimiz tekniklerin daha iyi anlaşılabilmesi için kullanılan araçların 120 beygirden yüksek olması şarttır. Bu arada unutmadan belirtelim; drift aracın aktarma organlarına ciddi manada zarar verir ve lastiği yıpratarak yol tutuşunu büyük ölçüde azaltır. Bol para, bol zaman ve yüksek motor bilgisine sahip olmalısınız. Araçların drift yeteneği kazanması için jantların minimum 17″ ebatında bulunması ve ince yanak lastikler taşıması gerekir. Aksi taktirde lastiğin janttan fırlayabilmesi olasıdır. Bu arada dizel araç kullanıyorsanız biraz şanssızsınız zira dizel otomobiller “ters spin atabileceği için” drift müsabakalarında çok tercih edilmez. Arkadan itişli güçlü bir motora sahip olarak ilk adımı atmak olasıdır. Drift için geliştirilen yapılarda kitli diferansiyel denilen özellikler bulunur, bu sayede arka kısım ayrıldığında tekerlek hızı dengelenerek aracın rahat kontrol edilebilmesine olanak verir.

Drift Nedir, Drift Nasıl Yapılır?

Drift için dikkatle seçilen otomobiller genellikle arkadan itişli ve hafif; Sedan veya Coupe tarzdaki araçlardır. LSD denen “Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyele” ve arkadan itişe sahip her binek otomobile ile drift heyecanını yaşayabilirsiniz. Belirtelim; Dünya’da en çok Japon araçlar tercih edilir. 

Bunlar Toyota’da; AE86, Altezza, Chaser, MarkII, MZ20 Soarer ve Supra (MKIV). Nissan’da; Silvia/180SX/200SX, A31 Cefiro, Skystar, C33 Laurel, Z serileri ve Skyline (RWD Versiyon). Mazda’da; RX-7, MX5, RX-8. Honda’da; S2000, Subaru Impreza WRX-STI serisi (WRX dahil GD Kasa ve sonrası)) ve Mitsubishi Lancer Evolution serisi (Evolution IV RS ve sonrası) drift için performanslı araçların başındadır.

Kendine has bir puanlama sistemine sahip karşılaşmalar “drift box” denilen otomobillere bağlı bir mekanizma sayesinde ölçülür. Otomobilin yolla yaptığı açı, hız ve en önemlisi oluşan g kuvveti hesaplanır; devamında tüm verilerin ortalamasını alınarak ortaya bir skor sunulur. İşte meşhur japon D1 Street Legal serisinde puanlamayı yapan alet budur. Çizgiyi ilk sırada geçmenizin puanlamaya etkisi yok belirtelim.

Sık kullanılan “Acemi teknikleri”; viraj içinde aracın motorundan sağlanan yüksek gücü, arka tekerlekleri zorlayarak ve kilitleyerek ilerleme tekniğidir. Bahsettiğimiz gücün, diferansiyeli kavrayamaması sonucu tekerlerin yarım kilitlenmesi ve bu şekilde yola devam edilmesi tarzıdır.

El freni tekniğinde ise; debriyaja basılmasının ardından el freni, arkanın çekişini kontrol etmek ve aracı kilitlemek için çekilir. Hemen devamında debriyaj bırakılır ve hızlanmanın önüne geçilecek şekilde gaz kavranarak kontrol kazanılmaya çalışır. Bahsettiğimiz bu teknik önemli yarışlarda geniş alanlarda drift takibi yahut yarış ortasında aracın çizgisini sabitlemek için kullanılır. Bu tarzda önemli noktalardan biri; el freni çekildiğinde hangi tekerleri kilitlendiğidir. Bazı otomobiller sadece ön kilitler. Sadece ön tekerleri kilitleyen araçlarda el freni çekilmesi, taklayı kaçınılmaz kılar aman dikkat!. Ayrıca el frenini çektikten sonra el freni tuşunu bırakmamak gerekir. Bu bilinen en iyi tekniktir.

Ayrıca viraj içinde tam gaz (APEX) ilerleme tekniği, “Heel and Toe” da denen vites kilidi tekniği, debriyaj darbesi, fren tekniği gibi çok değişik tarzlar geliştirilmiştir. Allah japonlardan razı olsun ne diyelim. Son olarak belirtelim adamlar bunu ucuz Şahin vs otomobillerle ya da meskun mahallerde denemiyor. Son derece tehlikeli bir spor aman dikkat!

Drift heyecanı için yüksek modifiyeli bir araç şarttır!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir