Drone Nedir, Drone Kaç Para?

Günümüzde Amerikalılar ve diğer ülkeler, üzerine silah ve patlayıcı yerleştirilme olasılığına karşı Drone’leri tek tek kayıt almaya başladı. Kameralı mini helikopter [insansız hava araçları] olarak özetle anlatabileceğimiz “drone” (dron diye okunur), 1000 doları geçmeyen fiyatlarla çoğumuz tarafından edinilebilir durumda. Havadan profesyonel bir biçimde; fotoğraf ve video çekimleri yapabilen drone‘lar, kelime manasıyla İngilizce’de ‘erkek arı’ anlamına geliyor.

Önceleri sadece askeri amaçlı geliştirilen mini oyuncaklar şimdilerde 150 dolardan başlayan fiyatlara sahip. Gazetecilik ve televizyon dünyasında, tanıtım videosu hazırlamak isteyenler arasında ve fotoğraf ve video çekimlerine meraklı kitleler tarafından da oldukça rağbet görüyor.

Amazon, siparişleri bu şekilde ile evlere teslim edebilecek bir proje üzerinde çalışıyor. Bu sevimli aletler ile çekilen videoları merak edenler, İstanbul da dahil tüm Dünya verilerine buradan ulaşabilir.

Drone ve askeri alanlardaki kullanımı:

Anti-Drone’lar ise, normal basit versiyonları saniyeler içinde imha edebilecek çok daha gelişmiş aletler ve yine askeri güçler tarafından kullanılıyor. ABD ordusu tarafından geliştirilen çok gelişmiş The RQ-7 Shadow ise 10 kg’a kadar ağırlık taşıyabiliyor. Cephede ihtiyaç duyulması halinde “Quick-MEDS” sınıfı tıbbi kutuları paraşütle birliklere bırakabilir. Basit modellerin yanı sıra; MQ-9 Reaper sınıfı avcı-katil model keşif İHA’sı İngiliz ve Amerikan özel kuvvetleri tarafından umumiyetle Irak ve Afganistan’da kullanılmaktadır.

Drone

Normal bir insanın edinebileceği en gelişmiş model, elle taşınabilen (Handheld) 600 metre irtifa ve ortalama 2 km menzile sahip olanları. Tabi bunlar da normal modellerden kat kat pahalı. Son zamanlarda Amerika’da hapishanelere uyuşturucu, silah ve porno DVD sokmak için sıkça kullanılıyor. Polonya’da uygulanan kürtaj yasağını delmek için komşu Alman kasabasından kürtaj hapı dahi taşınıyormuş.

  1. Pili ortalama 15 dk. yettiği için yedek pile ihtiyaç duyar. Pilin dolması ortalama 1 saat sürebilir. Power bank ile açık alanda şarj edilebilir ya da yedek bir ünite alınabilir.
  2. Kaliteli bir uçuş ve kamera kaydı için günlük güneşlik vakitler tercih edilmeli. Yağmur, çamur, rüzgar görüntü kalitesini etkileyebilir.

Yeni başlayanlar geniş alanları tercih etmeli. Kumandası çok hassas dikkatle kullanılmalı. Alt modellerde her düşüş sonrası pervane & motor arasındaki dişliler oynayabilir elle veya tornavida ucuyla yerine oturtmanız gerekebilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir