Duckduckgo | Yeni Arama Motoru

Tamamen açık kaynaklarla yaratılan ABD kaynaklı arama motorumuz Duckduckgo, kullanıcıların IP adresini kaydetmiyor, tıklamaları izlemiyor ve bu özelliği sayesinde sevenleri sevenleri çoğalıyor… Kurucusu ve CEO’su Gabriel Weinberg olan Duckduckgo; Perl dilinde programlanmıştır ve FreeBSD üzerinde çalışmaktadır.

ABD Güvenlik Dairesi’nin (NSA)’in ülkedeki GSM verilerini usülsüz olarak topladığını ve dev bilişim firmalarından müşterileri hakkında bilgi talep ettiğini ortaya çıkaran skandal sonrası, internet kullanıcıları gizliliklerini ihlal etmeyecek arama motoru arayışına girmişti… Kullanıcı verilerini kaydetmeyen duckduckgo, kullanıcılara bir nevi ‘isimsiz’ arama yapma şansı veriyor.

Duckduckgo

Hemen belirtelim Haziran 2013’te Alexa verilerine göre 3 binlerde olan arama motoru, şu an Dünya’da “en çok ziyaret edilen” 836. site! Amerika’da ise ilk 400 arasında! Çin’de ise site yasaklı durumda.

CEO Weinberg, “Bugüne kadar bir kez bile soruşturmaya tabi tutulmadık, çünkü veri depolamıyoruz… Gizlilik politikamız bunu gerektiriyor. Kısaca hükümet kapımıza gelse onlara verecek bir şeyimiz yok” dedi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir