Dunganga | Çocukları Korkutan Hayali Varlık

Dunganga; ağlayan, uyumayan, yaramazlık yapan çocukları korkutmak amacıyla özellikle 80’li yıllarda aileler tarafından uydurulmuş hayali bir yaratıktır. Her çocuk hayalinde farklı canlandırır; cin, peri, öcü, umacı, gulyabani, hayalet, çarşamba karısı gibi bilinen mitler arasında son sıralarda yer alır. Perihan Savaş’ın “Falcı Kadın” karakteriyle yer aldığı 2013 yapımı Gulyabani filminin çekimlerinde oyuncunun bu tekerlemeyi ağzından düşürmediği söylenir. 

Dunganga Nedir?

Güzin Özipek tarafından Atıf Yılmaz’ın “Ah Belinda” filminde seslendirilen bir tekerlemesini paylaşmak isteriz: “Evvel zaman içinde , Var imiş bir Dunganga, Alırmış çocukları, Atarmış sepetine, Yaparmış hep Dunganga. dunnn ganga dun ganga..

“Dunganga | Çocukları Korkutan Hayali Varlık” başlıklı bu yazımızda sizlere; dunganga ninnisi, dunganga efsanesi, dunganga şarkı sözleri, dunganga şarkısı, dunganga youtube, dunganga sesi, dunganga resmi ve dunganga gerçek mi arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.