Dünyanın En Büyüğü Mavi Balina Hakkında

En irileri, 33 metreyi bulan boyu ve 150 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan koruma altındaki Mavi Balina, daha ziyade tek veya anne-yavru çift halinde yaşarlar. 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik sonunda tek yavru doğuran gök balina, aynı zamanda dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek ses sahip ikinci hayvan türüdür. 140 tonu aşabilen ağırlığı ve 5 bin litrelik akciğer kapasitesi ile mavi balinanın gelmiş geçmiş en devasa hayvan olduğuna inanılır. Bir mavi balinanın kafası o denli geniştir ki, dili üzerinde 50 insan ayakta durabilir.

Dinozorlar çağında yaşadığı bilinen en büyük canlı Argentinosaurus’dur ve Mesozoik devirde yaşamış olan bu türün ağırlığının dahi ancak 90 tona ulaşabildiği tahmin edilmektedir. Bu balığın ağırlığını da belirtmekte fayda var. Amerikan Ulusal Deniz Memelileri Laboratuvarı (UDML) bilim insanları, 30 m’lik bir bireyin 250 tondan fazla olacağına inanmaktadır. UDML yetkililerinin şimdiye dek yapabildiği en kesin ağırlık 177 tondur ve bu, bir dişi gök balinaya aittir. Aynı laboratuvarın bugüne dek ölçebildiği en uzun mavi balina ise 29.9 m’dir. Bu uzunluk yaklaşık, bir Boeing 737 yolcu uçağının ya da arka arkaya duran üç belediye otobüsünün uzunluğuna eştir.

Mavi Balina

 

150 tonluk bir mavi balinanın sahip olduğu 450 kg’lık kalbinin büyüklüğü Volkswagen Beetle kadardır ve toplamda yaklaşık 6500 litre olan kan hacmini dolaştırır. Hayvanın aort gibi büyük bir atardamarının içinde bir bebek emekleyerek ilerleyebilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir