Dünyanın En Uzun Adamı Robert Wadlow

Robert Pershing Wadlow, Dünya üzerinde kayda geçmiş ve gelmiş geçmiş en uzun boya sahip adamdır. Tarihler 22 Şubat 1918’i gösterdiği sırada ABD’nin en kalabalık beşinci eyaleti Alton – Illinois’de doğdu. Alton devi olarak da bilinen Robert Wadlow, tıp literatüründeki en uzun boylu kişidir. Wadlow, 15 Temmuz 1940’de aramızdan ayrıldığında 2.72 cm‘lik bir boya sahipti. Uzun boylu Robert’ın kilosu ise 220 kg olarak saptanmıştır. Uzun boyu ve hiç durmayan “pituiter hipertofisi” (aşırı hipofiz bezi büyümesine) ve aşırı büyüme hormonu yapımıyla alakalıydı. Hayatta olduğu sürece boyu sürekli olarak uzadı. 22 yaşında – belki de bu uzamaya dayanamayarak – ölen Robert Wadlow, biraz daha dayanabilseydi boyu uzamaya devam edecekti. 22 yaşına rağmen 2.72 boy ile dünyanın en uzun boylu adamı unvanını kazanmıştır. Hala bu oranlara yaklaşabilen bir kimse yoktur.

Robert Wadlow, Addie ve Harold’un ilk çocuğu olarak doğdu. 5 kardeşten biriydi. Doğduğunda 3.8 kg’lık normal sıradan bir bebekti. Bebek Robert’in boyu ilk yaş gününde 1 metreyi çoktan geçmişti. Hızlı bir büyüme süreci yaşayan bu arkadaş, 13 yaşına geldiğinde 2.24’lik boyu ile yerkürenin en uzun çocuğu unvanını ele geçirdi. 1936’da Alton lisesinden mezun olduktan sonra Shurtleff College’de Hukuk okumak üzere kayıt yaptırdı. 1937’de tüm zamanların en uzun boylusu rekorunu daha 2.6 m boyu varken kırmıştı. Uzun boylu devin devasa ayakkabıları halen ABD’nin Alton Sanat ve Tarih müzesi dahil çeşitli yerlerde sergilenmektedir.

Robert Wadlow

22 yaşına geldiğinde artık vücudu onun boyunu kaldırmaya yetersiz kalmaya başlamıştı bile. Yürümek için bacak desteklerine ihtiyaç duyuyordu. 27 Haziran 1940’de ölümünden sadece 18 gün kadar kadar önce boyu St. Luis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2.72 metre olarak ölçülmüştü.

19 Temmuz 1940’daki cenazesine 40 bin kişi katıldı. Yarım tonluk tabutunun 12 kişi tarafından sırtlanması gerekiyordu. Robert’in ailesi cenazenin kutsallığına inandığı için çalınması yahut rahatsız edilmesini önlemek için naaşın betonla kapatılmasını istedi.

Robert Wadlow

4 Temmuz 1940’da Ulusal Orman Festivalinde yaptığı gösteride bacak protezlerinden biri ayağına zarar verdi. Ayağında küçük bir yara oluşmuştu. Zamanla bu yara enfeksiyona dönüştü. Hekimlerin tüm müdahalelerine rağmen Robert Wadlow, 15 Temmuz 1940’de 22 yaşında uykusunda öldü. Dönemin en ünlü kişilerinden biri olarak bilinen Wadlow, kalabalık bir cenaze ile son yolculuğuna gönderildi. Dev adamın tabutu 500 kiloyu geçiyordu ve 12 kişi tarafından taşınması gerekmişti. Robert Wadlow, halen “Dünyanın en uzun boylu adamı” rekorunu kaptırmamıştır.