EFT ile Havale Arasındaki Farklar

EFT, Elektronik Fon Transferi demektir… EFT farklı bankalardaki hesapların arasındaki para transferine denir. Havale ise aynı bankanın bir başka hesabına para transferi yapmaktır. Özetle Akbank’tan Garanti’ye gönderecekseniz EFT, Yapı Kredi’den Yapı Kredi’ye gönderecekseniz havale adımını seçmelisiniz.. Özetle iki farklı banka arasında para gönderimi yapıyorsanız Elektronik Fon Transferi yapmanız gerekir.

Buradaki önemli fark, bir bankadan diğer bankaya para göndermeye çalıştığınız için yaptığınız para EFT – EMKT denen bir sistemden geçip onay aldıktan sonra diğer bankadaki hesaba geçer. EFT’nin onay süresi daha kısadır ancak nispeten pahalıdır.

Havale bu sistem üzerinden ilerlemediği için banka izin verdiği sürece günün her saatinde yapılabilir. Bu sistem sadece 8:00 – 17:30 arasında çalıştığı için, bu saatler dışında para gönderimi yaparsanız sistem açılana kadar para gönderilmez.

EFT ile Havale Farkı

Havale genel olarak hesaplar arası para gönderim olarak bilinir. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi yapamazsınız. Havale işleri; mektup, bilgisayar, banka yolu ile de halledilebilir. Havalenin sorunsuz olabilmesi için hesap sahibinin onayı şarttır ve bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren süreç başlar.

Havale tutarları farklılık göstermektedir. EFT’de olduğu gibi bu işlem çok kolay değildir sizden istenilen bilgiler daha fazla ve daha zaman alıcı işlemlerdir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir