Cumhurbaşkanlığı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 senesinde  Kahire’de doğdu. Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesinden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesinde akademik kariyerine adım attı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesinde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

Ekmeleddin İhsanoğlu 1974′te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1984′te profesör oldu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumunun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu

İhsanoğlu 1 Ocak 2005′ten bu yana İKÖ başkanlığını sürdürür. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır. Ekmeleddin İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

UNESCO ve Harvard Üniversitesindeki görevlerinin yanı sıra milli ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

CHP tarafından cumhurbaşkanlığı için önerilen Ekmeleddin İhsanoğlu 2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya’da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını ve 2010 yılında “İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları” nedeniyle Pakistan’da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Fahri doktoraları ise şu şekildedir:

  • 1994 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
  • 1996 Dowling College, Long Island, New York, ABD
  • 2000 Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Akademisi
  • 2001 Sofya Üniversitesi, Bulgaristan
  • 2001 Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek
  • 2004 Tataristan Bilim Akademisi
  • 2006 Università degli Studi di Padova, İtalya
  • 2007 University of Exeter, İngiltere
  • 2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun siyasi kariyeri “Ekmek için Ekmeleddin” ile başlamadan bitti anlaşılan.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir