Elma Hakkında Ödev mi Hazırlıyorsun? İşte Kaynak!

Elma, gül familyasına ait, suda batmadan kalabilen ilginç bir meyve. Sadece ABD’de 2500, Dünya’da ise 8 bine yakın farklı elma çeşidinin olduğundan bahsediliyor ki hepsini yemeye ömür yetmez. Sizler için “ortalama kalorisi 100’ü aşmayan” elma’yı araştırdık ve elma hakkındaki ilginç bilgileri listeledik.

Dünya’da Çin ve ABD’den sonra Türkiye, elma üretiminde 3. sırada, ülkemizde 460 farklı türü olduğundan bahsediliyor. Tabi bu kitabi bir bilgi ve tarımın bitirildiği günümüzde ne kadar gerçek sorgulamanızı öneririz. Sıradan bir kişi yılda 60 civarı elma yiyormuş ki bu da zihinlerde soru işaretleri yaratan bir bilgi. Misal elma ile çok fazla aram yok, sanırım benim için “yılda 10 tane yer yemez” daha doğru bir ifade olacaktır. Malusdomesticaphobia adındaki elma fobisini de atlamamak gerek. Herhalde bu insanlar bırakın yemeyi görmeye dahi tahammül edemiyorlardır.

Yine de elma sevenlerdenseniz size iyi bir haberimiz var. Elma asidi diş lekelerine iyi geldiği için doğal bir temizleyici. 1,5 kiloluk devasa elmanın rekorlar kitabına girdiğinden de bahsedilir. Bu elma herhalde elma şekeri olmaya pek uygun olmasa gerek. Elma yetiştiricisi olmak isteyenler ise sabırlı olmalı zira elma ağacının ilk meyvelerini beklemek için 4-5 yıl sabretmek gerekebiliyormuş.  Starking elması, Amasya elması,, Golden ve Graverstein elmaları, Rombuti ve Tonathan elması türleri arasında öne çıkar. Sabırlı olursanız dönümden ortalama 2 ton elma elde edilebilirsiniz. Tabi meyve alma yaşı ürünün türüne göre değişebiliyor.

Yüzlerce elmayı (Lat. Malus communis) çekirdeğiyle bir anda yerseniz ölebilirsiniz aman dikkat. Siyanür bileşimi içerdiği için elma çekirdeğine temkinli yaklaşmakta fayda var. Uykudan ayılamıyorum diyenler kahve tüketmek yerine sadece 1 elma ile kahve etkisinden çok daha kalıcı bir uyarıcı ile karşılaşabilirler bunu da notlarımızın arasına alalım.

Dünya’da en çok yetiştirilen meyvelerin başında gelen A vitamini zengini elmalar ucuzdur da.  Elma sağlığa da oldukça faydalıdır; kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, yüksek tansiyonu ve kötü kolesterol düzeyini düşürür. İçerdiği lifl ve meyve asitleri, hafif kabızlığa iyi gelir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen meyve dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Yakın akrabaları armut ve malta eriğidir. Her ay yetiştirilir. Akli bozukluklara, romatizma, gut ve teneffüs yolları rahatsızlıklarına da iyi geldiği klinik raporlarla kanıtlanmıştır.

Ülkemizde olgunlaşma dönemine göre yaz ve güz elmaları diye ikiye ayrılırlar. Amasya, Gümüşhane, Misket, Sapanca, Demirelma, Kırşehir ve Van elmaları meşhurlarıdır. Kış soğuğuna karşı dayanıklıdır, boyları 7-8 metreyi bulabilir, suyu sever.

Elma Hakkında Ödev mi Hazırlıyorsun? İşte Kaynak! başlıklı bu yazımızda; elma hakkında ilginç bilgiler, elma ağacı hakkında bilgi vikipedi, elma ile ilgili yazılar, elma hakkında ingilizce bilgi, elma nedir, elma yaprağı hakkında bilgi, elma nasıl yetişir kısa bilgi ve elma nasıl yetiştirilir arama sonuçlarına referans olabilecek bilgiler paylaşmaya çalıştık umarız beğendiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir