Emu Kuşu Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Avusturalya’ya özgü ve Aborijin mitolojisinde önemli bir yere sahip devekuşları ile akraba bu hayvan görüntüsü itibariyle devekuşlarını andırır. Kıtanın en büyük yerli kuşudur ve modern kuşların en ilkeli olarak kabul edilir. Dağlık bölgeleri ve ormanları sever. Vahşi doğasında 20 yıla kadar yaşayabilirken bu süre insan nezaretinde 35 seneyi bulabilir.

Yerden yükseklikleri 1.50-1.90 cm civarındadır. Baştan sona 1.60’lık uzunluğa sahip bu hayvanın 60 kiloya kadar çıkabildiği bilinmektedir.

Çengel bulmacalarda koşucu devekuşu olarak tanıtılırlar. Emu’lardan (uçamayan deve kuşuna benzer bir kuş) elde edilen besleyici yağlar (Emu Oil) sporcu sakatlanması sonucu oluşan kas problemlerine tıbbi ilaç olarak kullanılıyor.

Dişileri erkeklerden biraz daha iri ve kamburcadır. Gri kahverengi tüyleri ile Emu’lar; yumuşak tüylü, uzun boyun ve bacakları olan uçmayan kuşlardır. Tüyleri çevresel faktörlere göre değişerek kamuflaj imkanı sağlar. Kanatları işe yaramasa da güçlü bacakları ile sıkı koşucudurlardır. Saatte 50 km hıza çıkabilir 2 metre uzağa kadar atlayabilirler. Emu’lar günlerini tarla vb alanlarda geçirir, tüylerini gagasıyla temizler ve toz banyosu yaparak istirahat eder. Tohum, meyve, kabuk, fındık ve saplarını afiyetle yerler. Ayrıca böcekleri ve küçük sürüngenleri de severler. Sindirimlerine yardımcı olması amacıyla küçük taşları yutabilirler.

emu kuşları

Suyu çok severler. Bazıları günde 20 litreye kadar içebilir. Genellikle yalnız kalmayı sevseler de gıda kaynaklarına giderkem muazzam kalabalık sürüler oluşturabilirler. Emus’lar çok sosyal olmasalar da, meraklı ve uysal bir karaktere sahiptirler. Uzak mesafelerden tehditleri duyabilmelerini sağlayan güçlü görme ve işitme duyuları vardır. 2 km uzaktan dahi iletişim kurarak birbirlerini duyabilirler. Yağ depolayabildikleri için 50 güne kadar aç kalabilirler. Yaz aylarında ürerler. Dişileri 5 ila 15 arasında değişen sayılarda yeşil yumurtalara bırakır. Yumurtaları 10 tavuk yumurtası büyüklüğündedir. 2 ila 14 ayda tam olarak gelişim gösterseler de yaşına kadar cinsel olgunluğa erişmezler. Avustralya ulusal kuşu olarak kabul Emu’ların erkekleri de yavrularıyla ilgilenir. Erkeklerin kuluçkaya yatması ile ilginç bilgidir.

Saldırılardan kurtulmak için güçlü bacakları ile tekme atmayı tercih ederler. Şimdilik sayıları kontrol altında ve Avustralya için bir tehdit oluşturmazlar. 1932’de sayıları o kadar artar ve zararlı hale gelirler ki hükumet resmi olarak bu türe savaş ilan eder ancak yenilmekten kurtulamaz. Her bireyde 3 litreye kadar çıkabilen emu yağı; losyon, sabun, şampuan ve sağlık ürünlerin imalatı için kullanılır. Kıtada 600’den fazla yer adı EMU ile ilişkilendirilmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir