Epidural Hakkında Detaylı Bilgiler

Epidural (ağrısız doğum da denir) yolu ile gebeler doğum esnasında ağrılara maruz kalmadığından bebeğinin doğumuna da şahit olacaktır. Epidural anestezi ile doğum sonrasında anneler bebekleri ile çok daha çabuk temas kurabilmektedir. Epidural anestezi ile doğan çocukların umumiyetle daha aktif oldukları gözlenir. İşlem süresince uyanık kalınması ve etrafında olup bitenleri tamamen fark etmesi avantajıyla epidural anestezi veya “belden uyuşturma” bölgesel bir anestezi seçimidir ve hem normal hem de sezaryen doğumlarda sorunsuz uygulanmaktadır.

Epidural; doktorlar tarafından normal doğumlarda tercih edildiğinde, ağrılı doğum kasılmalarını giderebilir ve konforlu bir normal doğum imkanı sunar. Sezaryende ise; genel anesteziye nispeten risklerinin belirgin bir oranda kaybolmasının yanı sıra, annenin bebeğini ilk doğurduğu anda görüp emzirmesine olanak sunar. Yine doğum sonrası yerinde kalacak kateterden zerk edilecek ağrı kesiciler, annenin sonraki dönemini ağrısız ve konforla geçirmesine olanak verir. Yine sezaryenin gerekeceği ancak gebenin kısa süre öncesinde yemek yediği hallerde genel anestezi risk sunabileceğinden epidural avantajlı bulunabilir.

Epidural işlemlerinde; özellikle hamileliğinde çok kilo almış annelerde az görülen sorunlardan birisi anestezinin başarısız olabilmesidir. Yine beldeki çeşitli sıkıntılar epidural tercihini zor kılabilir. Bu tip durumlarda normal doğumlarda alternatif ağrı kesicilerle, sezaryende ise genel anesteziye başvurulur. Epidural sonrasındaki olası diğer iki sorun, tansiyonda düşme ve bulantı ortaya çıkması olup anestezi doktorunun önlemleriyle dakikalar içinde giderilebilir.

Epidural sonrasındaki 24-72 saat arasında baş ağrısına rastlanabilir. Ağrının bir nedeni, iğne uygulanmış alandan işlem sonrası beyin omurilik sıvısının sızmaya devam edişi halidir. Bu hal, saf spinal uygulamalarda sık görülebilmekle beraber şimdilerde kullanılan ince çaplı iğneler ile daha az rastlanır ve yaşandığı hallerde daha kısa zamanda düzelir. Çoğu zaman birkaç günde kendiliğinden geçmektedir. Epidurali ilk kez duyan her gebenin korktuğu “sakat kalma” yani felç durumları ise tecrübeli anestezi hekimleri tarafından tatbik edildiğinde son derece ender görülen durumlardandır.

Epidural kimlere uygulanmaz?

Bu tip bir anestezi şekli tercihi; aktif kanaması devam eden, aşırı kanama yahut diğer sebeplere bağlı düşük tansiyona sahip, anestezi ilaçlara alerjisi bulunan, iğnenin batırılacağı alanda enfeksiyona sahip, nörolojik hastalık şüphesine sahip, trombosit oranı 100 binin altında görülen anne adaylarında ve burada bahsedilmeyen bazı ender hallerde uygulanmaz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir