Epilepsi Hakkında Bilgiler

Şuur kaybı ve nöbetlerle görebileceğimiz sık rastlanan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir bozukluk olarak da özetle ifade edilebilir. Nöbeti tetikleyen asıl sebebin sinir hücreleri arası dengesizlik olduğuna inanılmaktadır. Genç kişilerde aniden ortaya çıkanları umumiyetle beyin tümörü ile alakalı olabilir.

Yaşlı ya da ileri yaşlardaki kimselerde ise beyin damarları hastalığıyla alakalı olabilir. Kafa filmleri ve bilgisayarlı tomografi, MR gibi detaylı tetkikler hastalardan istenebilir.

Psikolojik tedavi ve ilaçlarla ilerlendiği durumlar da mevcuttur. Çocuklar okul hayatlarına devam etmeli, erişkinler ağır mesaili görevlerde çalışmaktan kaçmalıdır. Hastalar araç kullanmamalıdır. Nöbeti teşvik eden etkenlere (misal bir kısmında TV izlemek, bir kısmında ruhi sıkıntıları başlatabilir) mutlaka dikkat edilmelidir.

Nöbet esnasında hastalar kendisini yaralamaktan mümkün olduğunca kaçınmalı ve genel olarak ateşli, keskin, sivri ve sert nesnelerden uzak tutulmalıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir